Sokağa arabasını bırakan dikkat etsin! '23 yıllık sigortacıyım...'

ÖZEL HABERLER
Sokağa arabasını bırakan dikkat etsin! '23 yıllık sigortacıyım...'
Geçen kasım ayında İstanbul Esenyurt'ta, aynı mahallede bulunan park halindeki 2 otomobilin gece saatlerinde lastikleri çalındı. Fotoğraf: DHA

Döviz kurunun yükselmesi ve sıfır otomobilde yaşanan sıkıntılarla birlikte otomobil piyasası tarihi bir dönemden geçiyor. Son günlerde ise sıklıkla İstanbul'un çeşitli noktalarında otomobillerin, farı, aynaları ve lastikleri çalınmaya başlandı.

Otomobil hırsızlığı yeni bir şey değil ancak son aylarda sokaktaki otomobillerin, lastikleri, ön konsolları, farkları, silecekleri çalınıyor. Özellikle yedek parçası pahalı olan lüks araçlar daha bir hedefte. 

'ÇİÇEK ABBAS FİLMİ GERÇEK OLDU'

5 Kasım 2021 tarihinde İstanbul Bağcılar'da akıllara "Çiçek Abbas" filminin sahnelerini getiren bir hırsızlık olayı yaşandı. Şüpheliler, altına taş koydukları iki otomobilin tekerleklerini jantlarıyla birlikte çaldı. Olay Kazım Karabekir ile Mahmutbey mahallelerinde meydana geldi. 

Sokağa arabasını bırakan dikkat etsin! '23 yıllık sigortacıyım...' - Resim : 1
Hırsızlar bu ara gözünü lastiklere dikti. Fotoğraf: DHA

Yine benzer bir olay ise 17 Aralık 2021 tarihinde İstanbul, Sancaktepe’de yaşandı. Bir mahalleye dadanan hırsızlar gözünü cami imamının otomobilinin lastiklerine dikti. Sabah namazı öncesi hırsızlar dakikalar içerisinde otomobilin 4 lastiğini çaldı.

'ARAÇLARIN FARLARI ÇALINDI'

15 Ağustos 2021 tarihinde Eyüpsultan Göktürk'te bir vatandaş akşam saatlerinde ikamet ettiği sitenin önüne otomobilini park ederek evine gitti. Sabah saatlerinde aracın camını kıran hırsızlar, ön konsolu söküp götürdü. 

İstanbul Pendik, Esenyalı ve Çamçeşme mahallelerinde geçtiğimiz aylarda 4 otomobilin farları çalındı.

Konya'nın Selçuklu ilçesinde ise 3 günde 4 aracın lastikleri jantlarıyla birlikte çalındı. 

LASTİĞE BİR 'İLGİ' VAR

Son olarak 8 Ocak Cumartesi günü İstanbul Esenyurt’ta dün hırsızlar şoförü araç içerisinde uyurken bir tırın lastiklerini çaldı. Bir kamyonetle lastikçi dükkanına gelen hırsızlık şüphelileri dükkanın önündeki mühürlü tır kasası içinde bulunan piyasa değeri yaklaşık 200 bin lira olan lastikleri plakasız kamyonetle çaldı.

 'ÖZELLİKLE LÜKS ARABALAR'

Özellikle lüks arabaların parçalarını çalındığını söyleyen İstanbul Sigorta Acenteleri Derneği (İSAD) Onursal Başkanı Turusan Bağcı, "Farları çalıyorlar. Bir lüks arabanın farı olmuş 10-15 bin TL." diyor. 

Türkiye'de şu an yedek parça problemi olduğunu anlatan Bağcı, "Doların artışıyla yedek parçaların değerleri de çok arttı. Hırsızlar artık önden esnettikleri far kulaklarını kırıp çalıyor. Lastik hırsızlığı var, tampon çalmaya başladılar." dedi. 

'ESKİDEN TEYPTİ ŞİMDİ AİRBAG'

"Aracın camını kırıp içeri giriyorlar ve arabanın hava yastıklarını çalıyorlar' diyen Bağcı, "Eskiden camı kırıp teybi çalıyorlardı" şeklinde konuştu. 

Hasar ihbarlarındaki toplam artışın daha çok parça çalınması kaynaklı olduğunun altını çizen Bağcı, "Sigorta şirketleri hırsızlık ve hırsızlığa teşebbüsten kaynaklı her türlü hasarı karşılıyor. Son 2-3 yıl öncesine kadar parça hırsızlığını pek duymazdık, şimdi çok duyar olduk." diye konuştu.

'23 YILLIK SİGORTACIYIM...'

"23 yıllık sigortacıyım. 20 yıl boyunca far çalındığını pek duymadım" diyen Bağcı, "Arabayı komple çalıp parçalayıp satıyorlardı. Son iki yılda sırf 3-4 tane benim sigortaladığım müşterilerimin başına parça hırsızlığı geldi" diyor. 

Son aylarda çok rastlanan parça hırsızlığını araştırmak için Seyrantepe Sanayi Mahallesi'ndeki tamircilere gittik. Burada esnafın çoğu yedek parçacılardan aldıkları orijinal ya da yan sanayi ürünleri kullandıklarını, kendilerine çalıntı yedek parça gelmediğini söyledi. Çoğu da konu hakkında konuşmadı.

'DOLAR YÜKSELDİ YEDEK PARÇA FİYATLARI ARTTI'

Sanayide yedek parça satışı yapan Yasin Türker, "Dolar yükseldiği için yedek parça fiyatları da yükseldi. Parçalar yurt dışından geliyor ve bulunmuyor şu an" diyor. 

Parça hırsızlığının da bundan dolayı artmış olabileceğini belirten Türker, "Geçen gün Maltepe'de oturan arkadaşımın lüks aracının multimedia ekranını ve ön konsolunu çaldılar. Bir sürü masraf çıktı." diye konuştu. 

Kaynak: Web Özel

özel haberler