Meteoroloji'den yeni uyarı! Bir tarafta fırtına bir tarafta kuvvetli kar yağışı

Meteoroloji Genel Müdürlüğü
Meteoroloji'den yeni uyarı! Bir tarafta fırtına bir tarafta kuvvetli kar yağışı

Meteoroloji Genel Müdürlüğü Marmara'nın güneyi, Ege'nin iç bölgeleri, Akdeniz'in batısı, Konya'nın güneyi ve batısı, Eskişehir'in ise genelinde kuvvetli kar yağışı uyarısında bulundu. Ege Denizi ve Marmara'da ise kuvvetli fırtına görülecek.

Marmara'nın güneyi, Ege'nin iç bölgeleri, Akdeniz'in batısıyla Konya'nın güney ve batısında kuvvetli kar yağışı, Ege Denizi ve Marmara'da fırtına bekleniyor.

MARMARA'NIN GÜNEYİNDE KAR YAĞIŞI BEKLENİYOR

Meteoroloji, Marmara'nın güneyinin yükseklerinde, Ege'nin iç bölgelerinde, Akdeniz'in batısının yüksekleriyle Konya'nın güney ve batısında kuvvetli kar yağışı, Ege Denizi ve Marmara'da fırtına beklendiğini bildirdi.

Meteoroloji Genel Müdürlüğü tahminlerine göre, yarın Balıkesir'in kuzey ve doğu ilçeleri, Bursa'nın güney kesimleri ile Çanakkale'nin Yenice, Çan, Biga ilçelerinin 400-500 metre üzeri yüksek kesimlerinde yer yer kuvvetli kar yağışı bekleniyor.

Ayrıca yarın, Kütahya ve Eskişehir çevreleri ile akşam saatlerinden sonra Afyonkarahisar ve Denizli'nin 700-800 metre üzeri yüksek kesimleri ile Muğla'nın 900 metre üzeri yüksek kesimlerinde yer yer kuvvetli kar yağışı öngörülüyor.

YARIN AKŞAM SAATLERİNDEN İTİBAREN KUVVETLİ KAR YAĞIŞI

Yarın akşam saatlerinden sonra Burdur'un güney ve doğusunun yüksekleri, Isparta, Antalya'nın 1100-1200 metre üzeri yüksek kesimleri ile Konya'nın güney ve batısında da kuvvetli kar yağışlarının etkili olacağı tahmin ediliyor.

Kar yağışlarının Muğla ve Denizli'nin yükseklerinde yarın gece saatlerinden sonra, Antalya'nın doğusunun yüksekleri ile Konya çevrelerinde pazar günü akşam saatlerinden sonra diğer yerlerde pazar günü akşam saatlerinde etkisini kaybetmesi bekleniyor.

EGE DENİZİ VE MARMARA'DA FIRTINA UYARISI

Tahminlere göre Ege Denizinde kuvvetli fırtına, Marmara'da ise fırtına öngörülüyor.

Marmara'da rüzgarın, yarın öğle saatlerinden itibaren kuzey ve kuzeydoğudan 6 ila 8 kuvvetinde, fırtına şeklinde eseceği, pazar günü akşam saatlerinden itibaren etkisini kaybedeceği tahmin ediliyor.

Kuzey Ege'de rüzgarın yarın ilk saatlerden itibaren kuzey ve kuzeydoğudan 6 ila 8 kuvvetinde, fırtına şeklinde, yer yer 9 kuvvetinde, kuvvetli fırtına şeklinde esmesi, pazar günü akşam saatlerinden itibaren etkisini kaybetmesi bekleniyor.

METEOROLOJİ ULAŞIMDA YAŞANABİLECEK AKSAKLIKLARA KARŞI VATANDAŞLARI UYARDI

Güney Ege'de ise rüzgarın yarın öğle saatlerinden sonra kuzey ve kuzeydoğudan 6 ila 8 kuvvetinde, fırtına şeklinde, yer yer 9 kuvvetinde, kuvvetli fırtına şeklinde eseceği tahmin ediliyor. Kuvvetli fırtınanın pazar günü gece saatlerinden itibaren etkisini kaybedeceği öngörülüyor.

Vatandaşların, kar yağışları ve fırtına nedeniyle ulaşımda yaşanabilecek aksamalar, buzlanma gibi olumsuzluklara karşı dikkatli ve tedbirli olmaları istendi.

METEOROLOJİ'DEN ESKİŞEHİR İÇİN KUVVETLİ KAR YAĞIŞI UYARISI

Meteoroloji 3. Bölge Müdürlüğü, Eskişehir için kuvvetli kar yağışı uyarısında bulundu.

Eskişehir Bölge Tahmin ve Erken Uyarı Merkezi’nden edinilen bilgiye göre, yapılan son değerlendirmelerde cumartesi günü (yarın) Eskişehir ve Kütahya çevrelerinde kar yağışının yer yer kuvvetli olması bekleniyor. Kar kalınlığının 5 ila 20 santimetreyi bulacağı tahmin edilirken, pazar günü akşam saatlerinden itibaren ise kar yağışının etkisini kaybetmesi öngörülüyor. Vatandaşlar, ulaşımda aksamalar ve buzlanma gibi oluşması muhtemel risklere karşı tedbirli ve dikkatli olunması konusunda uyarıldı.

 

Kaynak: AA

Meteoroloji Genel Müdürlüğü Meteoroloji son dakika haberleri meteoroloji hava durumu meteoroloji