Cumhurbaşkanı Erdoğan, Azerbaycan Cumhurbaşkanı Aliyev ile telefonda görüştü

Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev, 15 Temmuz darbe girişiminin 5. yıl dönümü dolayısıyla Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a bir mektup gönderdi. Erdoğan ile Aliyev, telefonda da bir görüşme gerçekleştirdi.

15.07.2021 11:01 | Son Güncelleme : 15.07.2021 14:26

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev ile 15 Temmuz darbe girişiminin beşinci yıldönümü dolayısıyla telefonda görüştü.

Aliyev, o gün hayatını kaybeden şehitleri saygıyla anarak, Türkiye devletçiliğine ve halkına yönelik bu hain darbe girişiminin önlenmesinde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın kararlılığı ve büyük liderliğinin istisnai bir rol oynadığını söyledi.

Aliyev, aynı zamanda o tarihi sınav günlerinde halkın Recep Tayyip Erdoğan'ın etrafında kenetlenmesinin, Türk halkının devletçilik yolundaki fedakârlığının açık bir örneği olduğunu kaydetti. Türkiye'de yaşanan 15 Temmuz darbe girişimi günlerinde olduğu gibi, bugün de Azerbaycan'ın dost ve kardeş Türkiye'nin yanında olduğunun altını çizen Aliyev, iki ülke ve halk arasındaki sıkı birliğin güçlenmeye devam edeceğine olan inancını dile getirdi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Aliyev’e telefon görüşmesi ve ilgisinden dolayı teşekkür ederek, Türkiye-Azerbaycan birliği ve kardeşliğinin her zaman güçleneceğine inandığını kaydetti. Görüşmede, ayrıca işbirliğinin çeşitli yönleri ele alındı.

15 TEMMUZ MEKTUBU

Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev ayrıca, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a, 15 Temmuz dolayısıyla bir mektup da gönderdi. Aliyev mektubunda, "Darbeyi önlemek için canını veren şehitleri hürmetle anıyorum. Bu ihanet sizin fedakarlığınız ve Türk Milleti'nin birliği ile önlendi. Azerbaycan, bu hain darbe girişimini ilk andan itibaren açık şekilde kınamıştır" ifadelerini kullandı.  

Aliyev'in mesajı:

"Bugün kardeş Türkiye Cumhuriyeti, 15 Temmuz darbe girişiminin beşinci yıldönümünü anıyor. Darbe girişimini önlemek için canını veren şehitlerimizi derin saygı ve hürmetle anıyorum.

Türkiye Devletine yönelik bu ihanet, ancak sizin büyük fedakârlığınız ve kardeş halkın sizin etrafınızda kenetlenmesi sayesinde önlendi. Milli birlik ve dayanışmanın, kararlı liderliğin ve güçlü iradenin şaşası olan bu büyük zafer, Türk halkının sonsuza kadar hafızasında kalacaktır.

Hiç şüphesiz, Türkiye Cumhuriyeti bu zorlu sınavdan daha da güçlenerek çıkmıştır. Kardeş ülkenin son yıllarda sizin bilge liderliğinizle siyasi, ekonomik, askeri ve diğer alanlarda elde ettiği başarılar, "Demokrasi ve Milli Birlik Günü"nün Türkiye devletçiliği için önemini bir kez daha vurgulamaktadır.

Azerbaycan halkı ve devleti, bu hain darbe girişimini ilk andan itibaren açık bir şekilde kınayarak net tutumunu ortaya koymuştur. Türkiye her konuda Azerbaycan'ı desteklediği gibi, Azerbaycan da her zaman Türkiye'nin yanında olmuştur.

Dostluğun ve kardeşliğin en güzel örneği olan, barışa, güvenliğe ve işbirliğine katkı sağlayan Azerbaycan-Türkiye ilişkileri bugün en üst seviyede. Azerbaycan'ın kültür başkenti Şuşa'yı ziyaretiniz sırasında imzaladığımız Şuşa Beyannamesi, müttefik ilişkilerimizi kalite olarak yeni bir düzeye taşıyarak, işbirliğimizin gelecekte yönlerini belirliyor. 

Azerbaycan-Türkiye birliğinin ve kardeşliğinin ‘Bir Millet, İki Devlet’ sloganıyla daha da güçlendirilmesi ve geliştirilmesi için belirlediğimiz hedeflere ulaşmak amacıyla ortak çabalarımızı sürdüreceğimize inancım tamdır.

Sayın Cumhurbaşkanı, size sağlık, çalışmalarınızda başarılar, kardeş Türkiye halkına daima huzur ve refah diliyorum.”

BAYRAMOV'DAN 15 TEMMUZ PAYLAŞIMI

Azerbaycan Dışişleri Bakanı Ceyhun Bayramov, 15 Temmuz’da yaşanan darbe girişiminin beşinci yıldönümüyle ilgili paylaşımda bulundu.

Bakan Bayramov, Twitter hesabından yaptığı paylaşımda, “15 Temmuz, kardeş Türkiye'de sarsılmaz birliğin ve güçlü dayanışma ruhunun simgesi! Vatan, millet ve birlik için canını veren tüm şehitlerimize Allah'tan rahmet, gazilerimize sağlık diliyoruz. Şehitler ölmez, vatan bölünmez.” ifadelerini kullandı.

Kaynak: Haber Global

Sıradaki Haber Yükleniyor