AFAD Başkanı Memiş'ten Zonguldak'ta batan gemiyle ilgili açıklama

Gündem haberleri Zonguldak AFAD
AFAD Başkanı Memiş'ten Zonguldak'ta batan gemiyle ilgili açıklama

AFAD Başkanı Okay Memiş, Zonguldak'ta batan gemiyle ilgili yaptığı açıklamada "Geminin yerini tespit ettik" dedi.

Zonguldak Valisi Osman Hacıbektaşoğlu ve AFAD Başkanı Okay Memiş, Zonguldak'ın Karadeniz Ereğli ilçesinde fırtına nedeniyle iletişim kaybedilen Türk bayraklı gemi ve mürettebatını arama çalışmalarına ilişkin açıklamalarda bulundu.

Memiş'in açıklamalarından öne çıkanlar: 

Arama kurtarma çalışmalarımız yoğun bir şekilde devam ediyor. Biz vatandaşlarımızı sağ olarak nitelendirip arama kurtarma çalışmalarımızı ona göre yürütürüz. Ancak mürettebattan henüz haber alamadık.

Geminin yerini tespit ettik. Limanın tam ucunda, tahmin ettiğimiz yerde bulduk. Derinliği yaklaşık 25 metre olan limanın uç tarafında. Tonlarca ağırlığındaki kaya parçalarını 9-10 metre yüksekliğindeki dalgalar paramparça etmiş. Orada da çok büyük bir yıkım var. Şu an da şartlar arama kurtarma için uygun. Ekiplerimiz sürekli dalış yapıyor.

Bunun haricinde de çok geniş bir alanda yüzey taramasına devam ediyoruz. Drone, helikopter ve uçakla da arama kurtarma çalışmalarımız devam ediyor.

SON SEFERİNE ÇIKTI

Zonguldak açıklarında önceki gün batan kuru yük gemisinde hayatını kaybeden 61 yaşındaki Metin Usta, memleketi Giresun'un Görele ilçesinde son yolculuğuna uğurlandı.

Usta'nın 20 yıl önce Çanakkale Boğazı'nda yaşadığı ve kurtulduğu gemi kazası sonrasında çıktığı her gemi seferinde "Son seferim, son seferim" diyerek evinden ve yakınlarından ayrıldığı öğrenildi.

Görele merkez Hasanağa Camiinde kılınan cenaze namazına Usta'nın yakınları, Görele Belediye Başkanı Ahmet Süleymanoğlu, Trabzon Bölge Liman Başkanı Ahmet Turgay Okur, Görele Liman Başkanı Erhan Zeynel, yakınları ve vatandaşlar katıldı.

Öğle namazına müteakip kılınan cenaze namazı sonrası Usta'nın cenazesi ilçenin Sağlık köyündeki aile kabristanlığında toprağa verildi.Yaklaşık 35 yıllık gemici olan Usta'nın evli ve 3 çocuk babası olduğu öğrenildi.

"HER SEFERİNDE 'SON SEFERİM' DİYORDU"

Metin Usta'nın kardeşi Aydın Usta, gazetecilere yaptığı açıklamada, ağabeyinin yaklaşık 20 yıl önce de Çanakkale boğazında bir gemi kazasından sağ olarak kurtulduğu söyledi. Usta "O kazadan tek kardeşim kurtulmuştu. Bütün arkadaşları öldü. O kazada hafızasını uzun süre kaybetti. Her gemiye gidişinde son seferine çıktığını söylerdi. Yine de çalışırdı. Rahmetli, her seferinde, 'son seferim, son seferim' derdi" ifadelerini kullandı.

 

 

Kaynak: Haber Global