SON DAKİKA! 21 Ekim koronavirüs tablosu açıklandı

SON DAKİKA! 21 Ekim koronavirüs tablosu açıklandı

Sağlık Bakanlığı 21 Ekim koronavirüs tablosunu açıkladı. Türkiye'de son 24 saatte 28 bin 465 yeni vaka tespit edilirken, 198 kişi hayatını kaybetti. Yeni vaka sayısında düne göre düşüş yaşanırken, Sağlık Bakanı Fahrettin Koca'dan art arda uyarılar geldi.

Sağlık Bakanlığı, Türkiye'nin günlük COVID-19 tablosunu açıkladı. 21 Ekim verilerine göre, 362 bin 213 test yapıldı. 

Son 24 saatte, 28 bin 465 yeni vaka tespit edildi. 29 bin 160 kişi de sağlığına kavuşurken korona nedeniyle bugün 198 kişi hayatını kaybetti.

Günlük Covid-19 vaka sayıları infografiği

FAHRETTİN KOCA'DAN PEŞ PEŞE UYARI 

Güncel koronavirüs tablosunu paylaşan Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, peş peşe paylaşımlarda bulundu. 

*Vakaların yaş ortalaması düştü. Artık yarıya yakını 30 yaş altında. Aşılama sonucunda hastane kapasitemiz zorlanmıyor. Yoğun bakım üniteleri ile servislerde yatan Covid-19 hastalarının çoğunluğunu halen yaşlılar ve kronik hastalığı olanlar oluşturuyor.

*Gençler çok daha az oranda hasta olsalar da büyüklerine karşı sorumlulukları var. Yeni dönemde virüsün daha ziyade gençler üzerinden yayıldığı biliniyor. Bu nedenle, hem sağlıklı bir eğitim ortamı oluşturmak hem de aile çevrelerini korumak için aşılarını yaptırmalıdırlar.

*65 yaş üstü, salgının ilk döneminde kısıtlamalara ciddiyetle uydu. Şu anda bir kısıtlama bulunmuyor ama risk grubunda olduklarını unutmamalıdırlar. Aşılarını tamamlamaları ise hayati derecede önemlidir. Aşı, eğer tamamlanmamış ise sağlayacağı koruma sınırlıdır.

*Toplum bağışıklığı elde edilene kadar maalesef yayılım devam edecek. Şu an, aşılanma oranının seviyesi aşı olmayanlar için güvence değildir. “Nasılsa başkaları aşı oldu ben olmasam da olur” düşüncesi yanlıştır. Aşı, birinci derecede, aşı olan kişileri koruyor.

*İkinci doz ve hatırlatma dozu aşılarının zamanı gelen çok sayıda vatandaşımız var. Vakit kaybetmeden aşılarını tamamlamaları gerekmektedir. Bu, önce kendileri sonra tüm toplum için hayati önemde bir davranıştır. Salgınla mücadelede sağlığınız için kararlı ve ısrarcıyız.

20 EKİM KORONAVİRÜS VERİLERİ

Bakanlığın 20 Ekim verilerine göre, dün 361 bin 350 test yapılmıştı. Dün, 29 bin 760 vaka tespit edilirken, 214 kişi hayatını kaybetmiş ve 28 bin 803 kişi sağlığına kavuşmuştu.

Kaynak: Haber Global

Sağlık Bakanlığı koronavirüs Sağlık Bakanı Fahrettin Koca