"Okul kantinleri daha fazla denetlensin" çağrısı: "Kâr etmek adına bayatlamış, kötü ürünler alıyorlar"

İHA
Kayseri Gündem haberleri
"Okul kantinleri daha fazla denetlensin" çağrısı: "Kâr etmek adına bayatlamış, kötü ürünler alıyorlar"

Tüketiciler Birliği Genel Başkanı Mahmut Şahin, okul kantinlerine yönelik denetimlerin artırılması için çağrı yaptı. Şahin, "Aldıkları gıdaları ucuza alıp pahalıya satarak daha çok kâr etmek adına bayatlamış, kötü ürünleri alma durumları var" dedi.

Tüketiciler Birliği Genel Başkanı Mahmut Şahin, Kayseri'de Servet Akaydın İlk ve Ortaokulu'ndaki 23 öğrencinin okuldaki kantinden aldıkları köfte ekmekten zehirlenmesinin ardından denetleme çağrısı yaptı. 

Kantinlerin ticari bir işletme olduğuna dikkat çeken Şahin, bazı kantinlerde ucuza gıda alınıp pahalıya satılarak daha çok kâr edildiğini belirterek, yetkililere çağrıda ulundu. Şahin, "Her okulda bir kantin var. Okullardaki kantinler ticari amaçlı kurulmuş işletmelerdir. Bunları biz hastane veya çocukların sağlığını düşünen bir işletme olarak görmeyelim. Bunlarda kâr etmek istiyorlar. Bunların da bilinçli ve bilinçsiz yanlış yapanı var. Aldıkları gıdaları ucuza alıp pahalıya satarak daha çok kâr etmek adına bayatlamış, kötü ürünleri alma durumları var” diye konuştu.

"AİLELERİN KANTİNİ TAKİP ETME HAKKI VAR"

Ailelere seslenen Tüketiciler Birliği Genel Başkanı Mahmut Şahin, "Aileler böyle bir olayla karşılaştıkları zaman çocuklarını, hatta kantini bile takip etmeleri lazım. Bu yetkimiz var. Kantine gidip ne sattığını takip edebiliriz. Nereden aldığını da sorabiliriz. Zaten sordurmuyorlarsa o çocuğu okuldan almak lazım" dedi.

"EĞİTİMLİ İNSANLARDAN BÖYLE BİR TEHDİT VE KÜFÜRLER YEMENİZ DAHA ACI BİR ŞEY"

23 öğrencinin zehirlendiği Servet Akaydın İlk ve Ortaokulu'ndaki öğretmenlerin basına saldırmasına da tepki gösteren Şahin, "Yaşadığınız sıkıntıdan dolayı çok geçmiş olsun diyoruz. Ülkem adına utanç verici bir şey. Eğitimli insanlardan böyle bir tehdit ve küfürler yemeniz daha acı bir şey” diye konuştu. Şahin, yetkililerden konunun üzerine gidilmesini istedi.