Nurgül, Türklerin satranç gururu

Satranç Kültür Sanat haberleri Dünya haberleri
Nurgül, Türklerin satranç gururu

Bulgaristan Türklerinden Nurgül Salimova son yıllarda ülkesinin satrançtaki gururu oldu. 4 yaşında satranç oynamaya başlayan Salimova, 2011'den bu yana pek çok uluslararası kategoride dereceler kazandı. Salimova, Bakü'de devam eden Dünya turnuvasında finale yükseldi.

Genç bir Türk kızı, bir süredir satrançta üst üste kazandığı başarılarla adından söz ettiriyor. Bulgaristan vatandaşı 20 yaşındaki Nurgül Salimova, 2011 yılından bu yana ülkesine pek çok kategoride dereceler getirdi. Salimova, Azerbaycan'ın başkenti Bakü'de devam eden Kadınlar Satranç Dünya Kupası turnuvasının finaline katılmaya hak kazandı.
Salimova Bakü'de, çeyrek finalde Rus Polina Şuvalova'yı eledi. Yarı finalde ise  9 numarada yarışan Ukraynalı Anna Muziçuk’u 3,5:2,5 puanla yendi. Karşılaşmadaki başarısıyla Salimova 2024’te Dünya Kadınlar Şampiyonası için yarışacak iki oyuncudan biri olma hakkını kazandı. Bugün başlayan Dünya Kupası finalleri 21 Ağustos'ta tamamlanacak. Finalde Nurgül’ün rakibi 2021’de dünya ikincisi olan 24 yaşındaki Rus Aleksandra Goryaçkina olacak. 

Nurgül, Türklerin satranç gururu - Resim : 1
Nurgül Salimova satranç oynamaya 4 yaşındayken başladı. İlk ulusal başarısını ise "8 yaş altı" kategorisinde elde etti. 

ROMANYA SINIRINDA BİR TÜRK KÖYÜ

Nurgül Salimova, Bulgaristan'ın, Romanya sınırı yakınlarındaki Tırgovişte şehrine bağlı Krepça köyünde 2 Haziran 2003 tarihinde doğdu. Köyün nüfusunun büyük bir çoğunluğunu Türkler oluşturuyor. Tırgovişte; tarihteki adıyla “Eski Cuma” buğday başaklarının Balkan rüzgarıyla dalgalandığı sapsarı düzlüklerin ortasında şirin bir çiftçi beldesi. Nurgül Salimova ziraat ve hayvancılıkla geçinen köyünde henüz dört yaşındayken satranç oynamaya başlamış. Bu erken başlangıç 10 yıl sonra Salimova'yı ülkesinin kadın kategorisindeki şampiyonluğuna taşıdı. Salimova iki yıl sonra da Dünya Satranç Federasyonu (FIDE) tarafından “Uluslararası Usta” ve “Kadın Büyükusta” unvanlarıyla ödüllendirildi.

Nurgül, Türklerin satranç gururu - Resim : 2
Nurgül Salimova, 2017 yılında Bulgaristan Kadınlar Şampiyonası'nı kazandı. 2018'de de Bulgaristan Şampiyonu oldu. 

İLK BAŞARISI 8 YAŞINDAN ÖNCE

2011 yılında “8 yaş altı kızlar” kategorisinde Avrupa Gençler Satranç Turnuvası'nı kazanan Salimova, 2015 yılında ise Selanik yakınlarındaki Porto Carras'ta “12 yaş altı kızlar” kategorisinde Dünya Gençler Satranç Şampiyonası'nı kazandı. Salimova, kızlar için farklı yaş gruplarında katıldığı “hızlı satranç” turnuvalarında da Bulgaristan ve Avrupa düzeyinde dereceler elde etti.

2017 KARİYERİNDE DÖNÜM NOKTASI

Salimova'nın satranç kariyerindeki en önemli yıl 2017 oldu. Bir üst kategoriye çıkarak Bulgaristan Kadınlar Şampiyonası'nı kazanan Nurgül Salimova, 2018 yılında ise o döneme kadar katıldığı en güçlü turnuva olan “Tata Steel C” grubuna davet edildi. 2018 Nisan ayında “G16” kategorisinde Bulgaristan şampiyonu oldu. Aynı turnuvada "16 yaş altı erkekler" kategorisinde de Bulgaristan Yıldırım Şampiyonu unvanını kazandı.

Nurgül, Türklerin satranç gururu - Resim : 3
Nurgül Salimova kazandığı "Uluslararası Usta" unvanıyla ülkesini uluslararası turnuvalarda başarıyla temsil ediyor. 

DÜNYA LİSTESİNDE 11. OLDU

Mayıs 2018'de Salimova, Bayonne Açık Turnuvası'nı kazandı. Temmuz 2018'de, Çek Cumhuriyeti'nin Pardubice kentinde güçlü performansıyla adından söz ettirdi. Salimova “16 yaş altı kızlar” dünya sıralamasında 2., Bulgar kadınlar grubunda 2. ve 20 yaş altı kızlar dünya listesinde 11. oldu. Eylül ayında "Banovci Dunav" takımıyla Sırbistan kadınlar liginde yer aldı. Salimova ikinci masada oynadı ve kayıpsız bir oyun sergiledi.

Nurgül, Türklerin satranç gururu - Resim : 4
Bulgaristan'ı temsil eden Nurgül Salimova, Bakü'de düzenlenen Dünya Satranç Turnuvası'nda yarı finale yükseldi. 

ARTIK KADINLAR DÜNYA KUPASINDA

Salimova, Aralık 2018'de 15 yaşındayken Hırvatistan'ın Zadar kentinde önemli başarılar elde etti. Nisan 2019'da Avrupa Kadınlar Bireysel Satranç Şampiyonası'nda “geçerli” normunu aldı ve Kadınlar Dünya Kupası'na katılma hakkı kazandı. Ocak 2022'de Vergani Kupası'nda, eski dünya şampiyonu GM Nigel Short'u yendi. Salimova bu yıl başında gerçekleştirilen 2023 Bulgaristan Satranç Şampiyonası'nda birinciliğin yarım puan gerisinde kaldı. İki kişiyle ikincilik için berabere kalmasına rağmen, eşitlik bozma puanları daha yüksek olduğu için gümüş madalya ile ödüllendirildi.

TÜRKİYE DE TURNUVAYA KATILIYOR

Dünyanın birbirinden güçlü 206 satranç sporcusunun hamle yaptığı 2023 FIDE Dünya Kupası 29 Temmuz-25 Ağustos tarihleri arasında Azerbaycan'ın başkenti Bakü'de gerçekleşiyor. Dünya Kupası'nda Türkiye'yi başarılarıyla isimlerinden sıkça söz ettiren Mustafa Yılmaz, Vahap Şanal, Emre Can ve Ediz Gürel temsil ediyor. Ayrıca genç yıldızlardan Ediz Gürel kupaya katılan en genç Türk sporcu olarak Türk satranç tarihine adını yazdırdı.

 ertan.altan@haberglobal.com.tr

 

Kaynak: Web Özel

satranç Türk Bulgaristan Bakü