Nijerya’da felaket! Hapishaneye baskın düzenlendi: Yaklaşık 900 mahkum firar etti

Nijerya Gündem haberleri Dünya haberleri
Nijerya’da felaket! Hapishaneye baskın düzenlendi: Yaklaşık 900 mahkum firar etti

Nijerya’nın başkenti Abuja’nın hemen dışındaki Kuje Hapishanesi’ne düzenlenen baskında yaklaşık 900 mahkumun firar ettiği bildirildi. Firari mahkumlardan 443'ünün yakalandığı, 400'ünün ise hala firari olduğu öğrenilirken; baskını DEAŞ'ın üstlendiği açıklandı.

Nijerya, hapishane baskını nedeniyle felaketi yaşıyor.

Ülkenin başkenti Abuja’nın hemen dışında bulunan Kuje Hapishanesi’ne dün gece saatlerinde kimliği belirsiz silahlı kişiler tarafından baskın düzenlendi. Baskında güvenlik güçleri ile saldırganlar arasında çatışma çıkarken, hapishaneden yaklaşık 900 mahkumun firar ettiği bildirildi. Yetkililer, baskının terör örgütü Boko Haram tarafından gerçekleştirildiği üzerinde durduklarını ifade ederek, çıkan çatışmada 4 mahkum, 1 güvenlik görevlisi ile çok sayıda saldırganın öldüğünü, 16 kişinin de yaralandığını aktardı.

443 MAHKUM YAKALANDI

Yetkililer, saldırı gerçekleştiğinde hapishanede yaklaşık bin mahkum olduğunu, baskında hemen hemen tüm mahkumların firar ettiği fakat daha sonra 443’ünün yakalandığını açıklarken, 400 mahkumun hala firari olduğunu bildirdi.

BOKO HARAM ÜYESİ 64 MAHKUM FİRARİ

Nijerya Savunma Bakanı Beşir Magashi gazetecilere verdiği demeçte, terör örgütü Boko Haram üyesi 64 mahkumun firar ettiğini belirterek, “Hiçbiri hapishanede değil, hepsi kaçtı" dedi. Görgü tanıkları, hapishane bölgesinde çok sayıda patlama ve silah sesleri duyduklarını aktardı. Öte yandan Nijerya'da 2020'den bu yana 5 binden fazla mahkum firar etti.

BASKINI DEAŞ ÜSTLENDİ

Söz konusu hapishane baskının ilk etapta terör örgütü Boko Haram’ın yaptığı üzerinde durulsa da terör örgütü DEAŞ hapishane baskınını üstlendi. Dün gece saatlerinde düzenlenen hapishane baskınında, güvenlik güçleri ile saldırganlar arasında çatışma çıkmış, 4 mahkum, 1 güvenlik görevlisi ile çok sayıda saldırganın öldüğünü, 16 kişinin de yaralandığı aktarılmıştı. Hapishane Servisi tarafından yapılan açıklamada, baskın sırasında hapishanede 879 mahkumun bulunduğu, 443 firari mahkumun yakalandığı, 436 mahkumun ise hala firari olduğu belirtildi.

Nijerya Devlet Başkanı Muhammadu Buhari, Kurban Bayramı tatili için memleketi Daura'ya gittiği sırada baskının düzenlendiği hapishaneyi ziyaret ederek, incelemelerde bulundu.

 

Kaynak: İHA

Nijerya Abuja hapishane mahkum firar