Niğde'de otoyol kenarına bırakılan göçmenler yakalandı

Ankara -Niğde Otoyolu Hasaköy bölgesinde duran bir TIR'ın kasasından inen onlarca göçmen yerleşim yerlerine doğru hareket etti. Görüntü kısa sürede sosyal medyada binlerce kez paylaşıldı. Olay sonrası ekipler harekete geçti, 74 göçmen yakalandı.

17.07.2021 21:34

Niğde-Ankara otoyolunun merkeze bağlı Yıldıztepe beldesi yakınlarında bir TIR'dan inen göçmenlerin ayrılıp farklı yönlere gittikleri ihbarı üzerine bölgeye jandarma ekipleri sevk edildi.

Ekipler, olay yerinde ve çevresinde yaptığı araştırmada TIR'ın dorsesinden inen kaçak göçmenlerin çevredeki yerleşim yerlerine dağıldığını tespit etti.

Yapılan çalışmalarda ekipler, TIR şoförü S.G ile 12 Pakistan ve 62 Afganistan uyruklu göçmeni yakaladı.

Yabancı uyruklular, işlemlerinin ardından sınır dışı edilmek üzere İl Göç İdaresi Müdürlüğüne gönderilecek.

VALİLİK: SORUŞTURMA BAŞLATILDI

Niğde Valiliği’nden de konuya ilişkin açıklama yapıldı. Olayla ilgili soruşturma başlatıldığı belirtilen açıklamada, şöyle denildi:

"Şu ana kadar 74 düzensiz göçmen yakalanmış ve işlemleri İl Göç İdaresi Müdürlüğümüzce sürdürülmektedir. Arazide ve çevre köylerde olduğu değerlendirilen geri kalan düzensiz göçmenleri yakalama çalışmaları devam etmektedir. Şahısları bölgeye getiren TIR'ın sahibi gözaltına alınmış, olayla ilgili soruşturma başlatılmıştır. Gelişmeler ile ilgili kamuoyuna bilgi verilecektir."

7'si koronavirüslü çıktı

Ekipler, devam eden çalışmalarda 11 göçmeni daha yakaladı. Yeni tip korona virüs tedbirleri kapsamında test yapılan kişilerden 7'sinin testi pozitif çıktı.

KYK yurtlarına yerleştirildiler

Göçmenler, 15 gün kalacakları, Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi kampüsünde yer alan Kredi ve Yurtlar Kurumuna bağlı Ömer Halisdemir Yurduna yerleştirildi.

Kaynak: Haber Global

Sıradaki Haber Yükleniyor