Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer: 198 sınıfta yüz yüze eğitime ara verildi

Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer: 198 sınıfta yüz yüze eğitime ara verildi

Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer, "Bir haftada 850 bin sınıfın 198'inde yüz yüze eğitime ara verildi. Vaka nedeniyle tatil edilen hiçbir okul yok. Vakaların etkilediği sınıfla ilgili karar alacağız" dedi.

Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer, yüz yüze eğitimle ilgili son durumu paylaştı. TRT Haber'e konuk olan Bakan Özer'in açıklamalarından öne çıkanlar şöyle:

Okullarımızın yüz yüze eğitime açılması için Sağlık Bakanlığı ile birlikte alınması gereken önlemlerle ilgili çok kapsamlı bir rehber hazırladık. Öğretmenlerimize de bilgilendirme ve farkındalığı artırmak için ciddi bir eğitim verdik. 

Türkiye'de aktif kullanılan derslik sayımız 850 bin. Yüz yüze eğitimden sonra bir hafta içinde 850 bin sınıftan 198'inde vaka veya yakın temas nedeniyle yüz yüze eğitime ara verildi, ancak uzaktan eğitim kesintisiz şekilde sürüyor. Vaka nedeniyle tatil edilen hiçbir okul yok.

Tüm okullarımızda uyulması gereken kuralları belirledik. Vakaların yaygınlaşması durumunda okulla ilgili değil sınıfla ilgili karar alacağız. Okullarımızın açık kalması için her türlü tedbir alınacak.

KALABALIK SINIFLAR

Kalabalık sınıflarda farklı önlemler alıyoruz valiliklere talimat verdik. İlçe veya il bazlı genel kurullar almayın. Bakanlık olarak böyle karar almayın. Problemin olduğu okulda öğrenci sayısı varsa ikili eğitime geçilebilir. Bununla ilgili çalışma başladı, 200’e yakın okul ikili eğitime geçti. Vakanın olduğu yere göre esneklik sağlayacağız. 

 AŞI VE PCR TESTİ

Aşı gönüllülük esasına dayalı olmasına rağmen öğretmenlerin aşılanma oranı Türkiye ortalamasından yüksek. En az bir doz aşı olan öğretmen oranı yüzde 91'e çıktı. İki doz aşı olan öğretmenlerin oranı yüzde 78. Öğretmenlerimiz sadece kendi sağlıkları için değil toplumda örnek olma açısından da çok başarılılar.

Öğrencilerle ilgili ne aşı ne PCR zorunluluğu var. Velinin rızası olmadan çocuğa PCR testi yapılmayacak.

Okulların açık kalması milli güvenlik meselesidir. Şimdi el birliği yapma zamanı. Okulların en son kapanan yerler olması için tüm vatandaşlarımızın fedakarlık yapması gerekiyor. 

ÖĞRETMEN ATAMASI

(15 bin yeni öğretmen atanacak) Şu andaki öğretmen sayımız 1.2 milyon. Cumhurbaşkanımız eğitimin kalitesinin artması yönünde gereken her türlü desteği veriyor. Biz adil olmak durumundayız. Milli Eğitim Bakanlığı olarak 2020 ve 2021 KPSS'sine giren tüm öğretmen adaylarımıza bu şansı tanıdık. Süresi geçmemiş olan tüm adaylara başvuru hakkı tanıdık. 

Kaynak: Haber Global

son dakika son dakika haber Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer Yüz Yüze Eğitim