Mevlit Kandili dualarla idrak edildi

Hazreti Muhammed'in dünyaya geldiği gün olarak idrak edilen Mevlit Kandili dolayısıyla Şanlıurfa, Gaziantep, Malatya, Kahramanmaraş, Adıyaman ve Kilis'te camilerde programlar düzenlendi.

28.10.2020    21:29

"Peygamberler şehri" olarak da anılan Şanlıurfa'da, Mevlit Kandili dolayısıyla vatandaşlar camilere akın etti. Akşam ezanından itibaren Balıklıgöl Yerleşkesi'ne gelen vatandaşlar camilerde yeni tip koronavirüs (Kovid-19) tedbirleri kapsamında sosyal mesafe bırakarak namaz kıldı, Kur'an-ı Kerim okudu. Yatsı namazının ardından Şanlıurfa Müftülüğünce Dergah Camisi'nde mevlit okutuldu.

Kandil dolayısıyla Hazreti İbrahim'in doğduğu rivayet edilen makam ve Balıklıgöl ile Eyyüp Peygamber'in rahatsızlığında çile çektiği mağara ve suyuyla yıkanıp, sağlığına kavuştuğu rivayet edilen ''Eyyüp Peygamber Makamı'' ziyaret edildi.

MALATYA

Malatya'da Merkez Söğütlü Cami ile Turgut Özal Cami'de Mevlit Kandili dolayısıyla program düzenlendi.

Kur'an-ı Kerim tilavetinin ardından Söğütlü Cami'de mevlit okundu.

Kovid-19 tedbirleri kapsamında vatandaşlar yanlarında getirdikleri seccadelerde namaza durdu. Bazı vatandaşlar çocuklarıyla birlikte camiye geldi.

Darende ilçesinde de Mevlit Kandili dolasıyla Somuncu Baba Külliyesi’nde mevlit programı düzenlendi. Vatandaşlar, Kuran-ı Kerim okuyarak dua etti.

KAHRAMANMARAŞ

Kahramanmaraş'ta Mevlit Kandili dolayısıyla düzenlenen programlara vatandaşlar yoğun ilgi gösterdi.

Merkez Abdulhamidhan Camisi olmak üzere birçok camide program düzenlendi. Kuran-ı Kerim ve ilahilerin okunduğu programda, vatandaşlar dua etti.

Program sonrası vatandaşlara lokum ve kandil simidi ikramında bulunuldu.

Andırın ilçesinde bulunan Merkez Camisi'nde de Mevlit Kandili dolayısıyla mevlit okundu.

Çağlayancerit ilçesinde de Şehit Muhsin Yazıcıoğlu Camisi'nde Mevlit Kandili dolayısıyla program düzenlendi.

ADIYAMAN

Hazreti Muhammed'in dünyaya geldiği gün olarak idrak edilen Mevlit Kandili dolayısıyla Adıyaman Ulucami'de program düzenlendi. Kur'an-ı Kerim tilavetinin ardından mevlit okundu. Kovid-19 tedbirleri kapsamında vatandaşlar yanlarında getirdikleri seccadelerde namaz kıldı.

Kılınan namazların ve edilen duaların ardından Adıyaman Belediyesi tarafından vatandalara kandil simidi dağıtıldı.

GAZİANTEP

Gaziantep'te Mevlit Kandili dolayısıyla vatandaşlar camilere akın etti.

Ulu Cami'de düzenlenen programda Kuran-ı Kerim ve mevlit okutuldu. Vatandaşlar ise yapılan dualara eşlik etti.

KİLİS

Kilis'te İl Müftülüğü tarafından Mevlit Kandili dolayısıyla Hacı Cümbüş Camisi'nde program düzenlendi. Namaz öncesi İl Müftüsü Abdurrahman Şahin'in verdiği vaazla başlayan programda, ilahiler söylendi, Kur'an-ı Kerim okundu.Kovid-19 tedbirleri kapsamında vatandaşlar yanlarında getirdikleri seccadelerde namaza durdu.

SAKARYA

Sakarya, Zonguldak, Düzce, Kocaeli, Karabük, Bolu, Kırklareli ve Bilecik'teki camilerde Mevlit Kandili, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) önlemleri alınarak idrak edildi.

Sakarya kent merkezindeki Orhan Gazi Camisinde ilk olarak Kur'an-ı Kerim tilavetine yer verildi.

Dua edilen ve sohbet etkinliği yapılan programda, mevlit ve ilahiler okundu.

ZONGULDAK

Zonguldak Ulu Cami'de düzenlenen program, Kur'an-ı Kerim tilavetiyle başladı. Camiye gelen kadın erkek, genç yaşlı çok sayıda kişi ellerini dua için açtı. Daha sonra mevlit ve ilahiler okundu.

Programa, İl Müftüsü Aşır Durgun'un yanı sıra çok sayıda vatandaş katıldı.

Cami avlusunda vatandaşlara kandil simidi ikram edildi.

DÜZCE

Düzce'nin Akçakoca ilçesinde, Selçuklu mimarisi tarzında inşa edilen sekizgen planlı Akçakoca Merkez Camisindeki programa vatandaşlar yoğun ilgi gösterdi.

Namaz kılarak dua edilen camide, ilahiler de seslendirildi.

KOCAELİ

İzmit ilçesinde Mimar Sinan tarafından 1571'te yapılan Fevziye Camisini dolduran vatandaşlar, Kur'an-ı Kerim tilaveti ve Mevlid-i Şerif'i dinledi.

Kocaeli Valisi Seddar Yavuz ile vatandaşlar namaz kılıp dua etti.

İl Müftüsü Sinan Cihan, vaazında Hazreti Muhammed'in hayatına ve bu gecenin nasıl değerlendirilmesi gerektiğine dair bilgiler verdi.

Duanın ardından sona eren programlarda, camiye gelen vatandaşlara ikramlarda bulunuldu.

KARABÜK

Karabük kent merkezindeki Ulu Cami'de düzenlenen program, Kur'an-ı Kerim tilavetiyle başladı.

İl Müftüsü İlyas Yılmaztürk, vaazında Hazreti Muhammed'in hayatına dair bilgiler aktardı.

Daha sonra dualar edildi, mevlit ve ilahiler okundu.

BOLU


Bolu’daki Büyük Cami Mahallesi'nde bulunan Yıldırım Beyazıt Cami’nde düzenlenen programda ilk olarak Kur'an-ı Kerim tilavetine yer verildi.

Camiye gelen vatandaşlar ellerini dua için açtı. Bolu Müftüsü Orhan Genç tarafından dini bilgiler verilmesinin ardından mevlit ve ilahiler okundu.

KIRKLARELİ

Kırklareli'nde, Osmanlı'nın Trakya'daki ilk mirası Hızırbey Camisi'nde Mevlit Kandili dualarla idrak edildi.

Vatandaşlar, kandil dolayısıyla başta tarihi Hızırbey Camisi olmak üzere kentteki birçok camide sosyal mesafeye uyarak saf tuttu. Hızırbey Camisi'nde akşam namazını kılan vatandaşlar, ellerini dua için semaya açtı. İl Müftüsü Aydın Yığman, vaazında, bu gece bol bol dua edilmesi tavsiyesinde bulundu.

Ardından imam ve müezzinlerden oluşan grup, kasideler okuyarak dualar etti.


BİLECİK

Bilecik'te, Hürriyet Mahallesi'ndeki Kayıboyu Camisi'nde kandil dolayısıyla program düzenlendi. Sosyal mesafe kuralına uyarak saf tutan vatandaşlar, dua edip namaz kıldı.

Kaynak: AA

Sıradaki Haber Yükleniyor