Maske zorunluluğu kalkacak mı? Bakan Koca açıkladı

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca koronavirüs

Koronavirüs salgınıyla mücadelede yeni yol haritası önümüzdeki hafta kamuoyuna duyurulacak. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, maske zorunluluğunun kaldırılıp kaldırılmayacağına ilişkin bilgi vereceklerini de açıkladı.

Salgınla mücadelede yeni yol haritası önümüzdeki hafta kamuoyuna duyurulacak. Sağlık Bakanı Koca, maske zorunluluğunun kaldırılıp kaldırılmayacağına ilişkin bilgi vereceklerini de açıkladı.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Kabine Toplantısı sonrası gazetecilere önemli açıklamalar yaptı. Bazı Avrupa ülkelerinde açık alanda maske zorunluluğunun kaldırılması, aynı uygulamanın Türkiye’de ne zaman hayata geçeceği sorusunu akıllara getirdi.

"HASTA OLANA TEST YAPILSIN"

Bakan Koca, "Bundan böyle hasta olana test yapılsın istiyoruz. Hasta olan kendisini korusun maskesini taksın. İzole etmiş olsun. Belirtiler artarsa hastaneye yatsın. Bundan sonra daha basite indirgemek gerekiyor" dedi.

BASIN TOPLANTISINDA AÇIKLANACAK

Salgınla mücadelede yeni dönem için bir hafta sonrayı işaret eden Bakan Koca, "Gelecek hafta çarşamba veya perşembe günü bir basın toplantımız olacak. Salgınla mücadelede geldiğimiz noktayı ve bundan sonra neler yapılacağına ilişkin süreci anlatacağız. Maskelerin ne zaman çıkacağı konusu da dahil olmak üzere bundan sonra neler yapılacağını net bir şekilde ifade edeceğiz" ifadelerini kullandı. 

"VAKA SAYILARI DÜŞÜŞE GEÇECEK"

Bakan Koca, omicron varyantına bağlı vaka sayılarının önümüzdeki haftadan itibaren düşüşe geçeceğini söyledi: “Vaka sayısı geçen hafta sonu itibarıyla pikini yapmış oldu. Önümüzdeki hafta daha aşağı doğru düşeceğini tahmin ediyoruz. Hastaneye yatışlar yüzde 28-30 kadar azaldı. Yoğun bakıma yatış da yüzde 15 oranında azaldı. Önümüzdeki 2-3 hafta içinde belirgin düşeceğini düşünüyoruz.”

"TURKOVAC DEVLET HASTANELERİNİN TAMAMINDA UYGULANACAK"

Sağlık Bakanı Koca, yerli aşı Turkovac'ın Türkiye genelinde yaygınlaştırılacağını söyledi. Turkovac'ın pazartesiden itibaren devlet hastanelerinin tamamında uygulanacağını açıkladı.

"Gelecek haftadan itibaren sadece eğitim-araştırma veya şehir hastaneleri değil, ilçeler de dahil olmak üzere her devlet hastanesinde uygulanmaya başlayacak. Martta da omicron varyantına yönelik Turkovac aşısını tamamlamayı düşünüyoruz."

Koca, Turkovac'ın iki haftaya kadar da aile hekimlerine dağıtılacağını söyledi.

Kaynak: Haber Global

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca Koronavirüs salgınıyla mücadele maske zorunluluğu