Marketlerde sigara satışı yasaklandı mı?

İçişleri Bakanlığı'nın 'market' genelgesiyle bazı ürünlerin marketteki satışına yasak geldi. Peki sigara ya da tütün ürünleri bu yasağa dahil mi? İşte detaylar...

04.05.2021 11:08 | Son Güncelleme : 04.05.2021 15:17

17 Mayıs'a kadar ülke genelinde sürecek tam kapanmayla ilgili yeni genelgeler yayınlanmaya devam ediyor. Bunlardan biri de marketlerde hangi ürünlerin satılıp hangilerinin satılamayacağını belirleyen genelge oldu.

Bakanlık, 81 il valiliğine "Market Tedbirleri" konulu genelge gönderdi. Bakanlık bu genelgeyle marketlerde hangi ürünlerin satılabileceğini ve satılamayacağını bildirdi.

Bakanlık, kamu kurum ve kuruluşları, meslek odaları ve sektör temsilcileri ile görüşmeler yaptı. Bu görüşmelerin ardından Bakanlık alınan kararları duyurdu. İşte Bakanlığın market genelgesinin detayları...

MARKETLERDE SATIŞI SERBEST OLAN ÜRÜNLER HANGİLERİ?

Marketlerde zorunlu temel ihtiyaçları kapsamındaki ürünlerin dışında herhangi bir ürün satışına izin verilmeyecek. Marketlerde temel gıda ve temizlik ürünlerinin yanı sıra sadece hayvan yemi, mamaları ile kozmetik ürünleri satılabilecek.

MARKETLERDE SATIŞI YASAK OLAN ÜRÜNLER HANGİLERİ?

Marketlerde elektronik eşya, oyuncak, kırtasiye, giyim ve aksesuar, ev tekstili, oto aksesuar, bahçe malzemeleri, hırdavat, zücaciye vb. ürünlerin satışına izin verilmeyecek.

SİGARA VE TÜTÜN ÜRÜNLERİ YASAĞA DAHİL Mİ?

İçişleri Bakanlığı'nın yayınladığı genelgede tütün ürünleriyle ilgili hiçbir ifade yer almıyor. Ne tütün ürünlerinin satışının yasaklandığına dair ne de sigara gibi tütün ürünlerinin satışına izin verildiğine dair madde bulunuyor.

İçişleri Bakanlığının yayımladığı market genelgesi 7 Mayıs 2021 Cuma gününden itibaren geçerli olacak.

"Marketlerde sigara satışına yasak mı geliyor?" sorusuna İçişleri Bakan Yardımcısı ve Bakanlık Sözcüsü İsmail Çataklı yanıt verdi.  Çataklı, market önlemlerine yönelik son yayınlanan genelgede, sigara yasağına ilişkin bir kısıtlama olmadığını belirtti.

Çataklı, bu yöndeki tezviratların sosyal medya dedikodusundan ibaret olduğunu söyledi.

ONLINE SATIŞ DEVAM EDECEK

Alınan tedbirlerin canlı bir süreç içerisinde gerçekleştiğini vurgulayan Çataklı, ''Nerelerin kapanıp kapanmayacağı, cumartesi - pazarın aynısı tam kapanma sürecine yansımış oldu'' açıklamasında bulundu.

Yeni bir genelgeyle hangi ürünlerin alınıp satılabileceğini belirlediklerini ve amacın kalabalık oluşmasını engellemek olduğunu ifade eden Çataklı, ''Online alışverişlerle ilgili durum şu an söz konusu değil'' dedi.

Sıradaki Haber Yükleniyor