Kar kalınlığı 50 santimi aştı; araçların zincirsiz çıkışına izin verilmiyor

Bursa kar yağışı jandarma

Bursa'nın turizm merkezi Uludağ'da, 2 gün aralıksız süren yağışın ardından kar kalınlığı 52 santimetreye ulaştı. Sıkı denetimlerin yapıldığı bölgede, araçların Uludağ'a zincirsiz çıkışına izin verilmiyor.

Kış turizminin önemli merkezlerinden 2 bin 543 rakımlı Uludağ, dün sabah saatlerinde etkisini artıran kar yağışı ile beyaza büründü. Yoğun sis ve fırtınanın da etkili olduğu birinci ve ikinci oteller bölgesinde, görüş mesafesi 5 metrenin altına düştü; kayak merkezinin zirvesi ve kayak pistleri karla kaplandı. Tatilcilerin 'beyaz cennet' olarak tanımladığı Uludağ'da, kar yağışı aralıksız sürerken; dün 17 santimetre olarak ölçülen kar kalınlığı 52 santimetreye ulaştı.

Kar kalınlığı 50 santimi aştı; araçların zincirsiz çıkışına izin verilmiyor - Resim : 1

 ULUDAĞ YOLUNDA SIKI DENETİM

Karayolları ekipleri de kar nedeniyle yolların kapanmaması için Uludağ yolunda teyakkuza geçti. Yolun açık kalması için çalışmalar sürerken, Uludağ Yolu'nun 8'inci kilometresindeki Yiğitali Jandarma Karakol Komutanlığı'ndan itibaren de ekiplerin yol denetimleri başlıyor. Kış lastiği ve zinciri olmayan araçların Uludağ'a çıkışına izin verilmiyor. Kış lastiği olan araçların da zincir takması isteniyor.

Kar kalınlığı 50 santimi aştı; araçların zincirsiz çıkışına izin verilmiyor - Resim : 2

 HAFTAYA KAR YAĞIŞI YOK

Hava sıcaklığının en yüksek sıfırın altında 4, en düşük ise sıfırın altında 9 olarak ölçüldüğü Uludağ'da, kar yağışı gün boyunca aralıklarla devam edecek. Kar yağışı yarın yerini güneşli havaya bırakacak. Önümüzdeki hafta boyunca sağanağın etkili olacağı Uludağ'da, kar yağışı ise beklenmiyor.

ANKARA'YA MEVSİMİN İLK KARI YAĞDI

Hava sıcaklıklarındaki ani düşüş ile Anlara'nın yüksek kesimlerinde kar yağışı etkili oldu. Kar yağışı özellikle Çankaya, Keçiören, Kızılcahamam, Çamlıdere ve Ayaş ilçesinin yüksek kesimlerinde etkisini gösterdi. Yağış ile araçların ve çatıların üzerleri karla kaplandı. Meteoroloji Genel Müdürlüğü verilerine göre; kar yağışının gün içinde kent merkezinde de etkili olması bekleniyor. 

 

Kaynak: DHA