Kamuda yeni dönemin detayları belli oldu! Mülakat kaldırılıyor, tek kriter sınav

Adalet Bakanlığı'nın hazırladığı İnsan Hakları Eylem Planı'na ilişkin çalışmalarda sona geliniyor. Plana göre kamu görevine ilk defa yapılacak atamalarda görevin niteliğinin gerektirdiği haller dışında mülakat kaldırılacak.

23.02.2021 14:35 | Son Güncelleme : 23.02.2021 14:42

Adalet Bakanlığı İnsan Hakları Eylem Planı'na ilişkin çalışmalarına hız verdi. Düzenlemenin detayları da ortaya çıkmaya başladı. Buna göre mülakat ve atamalar yeni baştan şekillenecek.

İnsan Hakları Eylem Planı'na göre kamu görevine ilk defa yapılacak atamalarda, görevin niteliğinin gerektirdiği haller dışında mülakat kaldırılacak, atamalar da sadece merkezi sınav sonuçlarına göre yapılacak.

Eylem planıyla mahkemeler arasından aynı konuda çıkan farklı kararlarla ilgili düzenleme yapılması da hedefleniyor. Bu kapsamda, istinaf kanun yolunda, aynı konulardaki karar farklılıklarını gidermek amacıyla yüksek mahkemelerin ilgili dairelerinin de katılımıyla düzenli toplantılar yapılması planlanıyor.

Ayrıca, tedbirsiz ve dikkatsiz davranışlar sonucu insan hayatının zarar görmemesi için kamu kurum ve kuruluşları gerek düzenleyici ve denetleyici, gerekse de icra eden merci olarak her türlü tedbiri titiz bir şekilde alabilecek, uygulamasını takip edecek.

Planın hedefleri arasında kamu avukatlarının çalışma esaslarına ve özlük haklarına yönelik iyileştirmeler de yer alıyor. Önceden hukuk fakültesinden mezun olduktan sonra sigortalı işte çalışamayan stajyer avukatların, eylem planıyla birlikte bir mesleği icra ederken aynı zamanda avukatlık stajı yapılabilmesine imkân sağlanacak

Kaynak: Haber Global

Sıradaki Haber Yükleniyor