İstanbul ve Tunceli'de DHKP/C şüphelisi 12 kişi yakalandı

İstanbul Tunceli DHKP-C
İstanbul ve Tunceli'de DHKP/C şüphelisi 12 kişi yakalandı

İstanbul ve Tunceli’de terör örgütü DHKP/C’ye yönelik düzenlenen operasyonda, aralarında daha önce düzenlenen bazı terör eylemlerinde adı geçen şüphelilerin de olduğu 12 kişi yakalandı.

Edinilen bilgiye göre, İstanbul Emniyet Müdürlüğü İstihbarat Şube Müdürlüğü ile Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü ekipleri tarafından, DHKP/C terör örgütünün faaliyetlerine yönelik geniş çaplı çalışma gerçekleştirildi. Yürütülen soruşturma çerçevesinde yapılan tespitlerin ardından 17 şüphelinin kimliği belirlendi. Ardından bu sabah İstanbul ve Tunceli’de çok sayıda adrese peş peşe operasyon düzenlendi. Özel harekat timlerinin de yer aldığı baskınlarda, örgüt içerisinde faaliyet yürüttükleri tespit edilen ve daha önce İzmir’de düzenlenen bir terör eylemine adı karışan İ.K.’nın da aralarında bulunduğu 12 kişi yakalandı.

Şüphelilerin kaldıkları adreslerde yapılan aramalarda ise bir kurusıkı tabanca, 2 adet 9.19 milimetre çapında tabanca, bu silahlara ait 27 mermi ve şahıslara ait çok sayıda dijital materyal ele geçirildi. İki ilde örgüte yönelik yürütülen operasyonda gözaltına alınan İ.K.’nın adı, İzmir’de Buca ve Balçova ilçeleri arasındaki otoyolda bulunan Atabey Köprüsü altına uzaktan kumandayla patlatılmak üzere bomba yerleştirirken suçüstü yakalandığı ve yargılandığı ileri sürüldü. O dönem planlanan eylemin hedefinde ise seçim bürosu açılışına katılacak olan dönemin Milli Savunma Bakanı Vecdi Gönül olduğu iddia edildi.

Bu sabah yapılan operasyonlarda yakalanan 12 şüpheli sorgulanmak üzere emniyete götürülürken, firari 5 kişinin yakalanması için çalışmaların devam ettiği aktarıldı. Zanlılar ile ilgili yürütülen tahkikat işlemleri devam ediyor.

İSTANBUL'DA PKK/KCK TERÖR ÖRGÜTÜ OPERASYONUNDA 5 ŞÜPHELİ YAKALANDI

İstanbul'da terör örgütü PKK/KCK'ya yönelik operasyonda 5 şüpheli gözaltına alındı.

İstanbul Terörle Mücadele ve İstihbarat Şube Müdürlüğü ekiplerince, bölücü terör örgütü faaliyetlerinin deşifre edilmesi ve engellenmesine yönelik çalışmalar kapsamında, daha önce gerçekleşen operasyonlarda elde edilen dijital materyaller incelendi.

Ekipler, çalışma sonucunda bazı şüphelilerin, örgütsel faaliyetlerde bulunduğunu, PKK/KCK terör örgütüyle bağlantılı insan kaçakçılığı yaptığını tespit etti.

Şüphelilerin yakalanması için 7 adrese eş zamanlı operasyon düzenleyen ekipler, 5 zanlıyı gözaltına aldı.

Şüpheliler, işlemleri için emniyete götürülürken adreslerinde bulunamayan 2 zanlının yakalanmasına yönelik çalışma sürüyor.