İndirim ve yanıltma bir arada! Kasım indirimleri gerçek mi?

Gündem haberleri Yaşam Haberleri

Kasım ayı geldi, birçok markada indirim dönemi başladı. Ancak uzmanlar uyarıyor!

Büyük indirim dönemi başladı ancak, uzmanlar uyarıyor! İndirim adı altında türlü oyunlar dönebilir.

İndirimler hem mağazalarda var, hem de internet sitelerinde. Bu indirimler oldukça cazip.
Ancak tuzağa düşme ihtimaliniz bir o kadar yüksek.

Uzmanlar ise yanıltıcı indirime dikkat çekiyor. Markaların indirim yapmadan önce geriye dönük 30 gün öncesine bakmasını söylüyor.

Tüketicilerin ise kampanya günleri için ihtiyaç listelerini hazırlamasında fayda var.

UZMANDAN UYARI!

Teknolojiden tekstile birçok firma, her sene olduğu gibi bu sene de kasım ayına özel indirimler başlattı. İnternetten alışverişin popülaritesinin arttığı bu dönemde indirim sezonunu fırsat bilen dolandırıcılara da gün doğdu. Uzmanlar uyardı: Bir linkle hayatınız kararmasın...

Kasım ayında birçok marka 'Süper Alışveriş Günleri', 'Efsane Günler', 'Black Friday' gibi indirim kampanyaları düzenliyor. İndirim döneminde bazı fırsatçılar tüketicileri dolandırmak için harekete geçti. Alışveriş yapmak için e-ticaret sitelerine yönelen tüketicileri hedef seçen dolandırıcılar, indirim adı altında sahte link göndermeye başladı. Tüketici Konfederasyonu Başkanı Aydın Ağaoğlu, vatandaşları sahte linklere ve dolandırıcılara karşı uyardı. Fırsat linki adı altında gönderilen linke girerek internetten alışveriş yapan Aykut Karadan mağdur oldu. Girdiği alışveriş sitesinden 4 pantolon alan Karadan'a, kullanılmış 3 pantolon gönderildi. 

"KİMLİK AVI İÇİN GÖNDERİLEN LİNKLER VAR"

İndirim tuzaklarına karşı uyarıda bulunan Tüketici Konfederasyonu Başkanı Aydın Ağaoğlu, "İçinde bulunduğumuz Kasım ayı indirim kampanyalarıyla tüketicinin tuzağa düşürülmesi için elverişli bir dönem. Çünkü artan enflasyon nedeniyle ihtiyaçlarını almakta zorlanan tüketiciler haklı olarak indirim bekliyorlar. Ama dikkat. Bunlar tuzak olabileceği gibi yalancı indirim de olabilir. Ayrıca dolandırılma riski de var. Kimlik avı için gönderilen linkler var. Siz o linki tıkladığınız zaman, bütün cihazınızın bilgileri karşı tarafa geçiyor. Finansal bilgileriniz, kişisel bilgileriniz karşı tarafın eline geçtiğinde de geçmiş olsun. O nedenle tüketiciler bilmedikleri linklere asla tıklamasınlar. Ayrıca yalancı indirimlere karşı da uyanık olsunlar" dedi.  

"GÜVENİLİR SİTELERDEN ALIŞVERİŞ YAPSINLAR" 

Aykut Karadan, "Vatandaşa söyleyeceğim benim kapıldığım gibi zaafa kapılmasınlar güvenilir sitelerden alışveriş yapsınlar ve iade edebilme şansları olsun. Benim öyle bir şansım olmadı çünkü direkt alışveriş yerine parasını gönderdim. İadede karşımda hiç muhatap bulamadım. Malı kimseye iade edemedim. Ne paramı geri aldım ne de malları iade edebildim. Sözde şikayet hakları, iade hakları var fakat birkaç defa görüşme yaptık, 'İlgileneceğiz' dediler. Şimdi de tamamen telefon hatlarını engellemişler. Telefon hatları engelli şu anda. Ben telefonu çaldırdığımda meşgul çıkıyor" diyerek vatandaşları da uyardı.  

 

Kaynak: Haber Global TV