İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu ve CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu açıklama yaptı

İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu ve CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu depreme ilişkin ortak basın toplantısı düzenledi.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu, CHP İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu ve birim amirleri ile birlikte AKOM'u ziyaret etti. 

EKREM İMAMOĞLU'NUN KONUŞMASINDAN SATI BAŞLARI;

Özellikle konaklama konusunda çabaları var. Biz de misafirhane noktasında elimizdeki imkanları seferber etmiş durumdayız.Burada tabii hem hasarlı tespit edilen binalarla ilgili ihtiyaç gideriliyor.Bir başka konu da İBB'nin afete dönük hazırlıklarla ilgili hakkını teslim edelim ki İBBnin tknik koşulları ve ortamları birçok konuda iyi seviyededir.Bu süreçte bu ve bunun gibi teknik imkanlar kim sağlamışsa teşekkür etmeye devam edeceğiz.

CHP LİDERİ KEMAL KILIÇDAROĞLU'NUN KONUŞMALARI

Yetkililerden bilgi alan Kılıçdaroğlu, basın mensuplarına açıklamalarda bulundu. İstanbullulara geçmiş olsun dileklerini ileten Kılıçdaroğlu, "Can kaybının olmaması bizim en büyük sevincimizdir. Bir şeyin altını özenle çizmek isterim. 1999’da büyük bir deprem yaşadık. 20 bine yakın vatandaşımız hayatını kaybetti, 30 bini aşkın yaralımız vardı. Dönemin Başbakanı Bülent Ecevit karayoluyla İstanbul’a ulaşamadı. Büyük bir acıydı, Türkiye seferber oldu. Dünyadan pek çok yardımlar geldi ve biz yaralarımızı sarmaya çalıştık. Devleti yöneten insanların geleceği görmesi lazım. Devleti yöneten insanların 16 milyon kişinin risk altında yaşadığı İstanbul’u riskten nasıl kurtarırız hesaplarını yapmaları lazım. Aradan geçmiş 20 yıl. 20 yıl geçmiş, şimdi hala başladığımız noktadayız” dedi.

"DEPREMDE ÖLENLERİN PARTİSİ OLMAZ"

İşbirliği içinde sorunun çözümü için çalışılması gerektiğini ifade eden Kılıçdaroğlu, “İşbirliği içinde bu bataktan İstanbul’u kurtarmak zorundayız. Ben şundan yüzde yüz eminim. Belediye başkanlarımız İstanbul’daki bütün belediye başkanlarımız, sadece CHP’li belediye başkanlarımız değil, diğer partiye mensup belediye başkanlarımız el birliğiyle elbette çalışacaklardır. Riski aşmak için elbette mücadele edecek, seferber olacaklardır. Sağlıklı bir koordinasyon olması lazım, işbirliği olması lazım. Geçmişten ders çıkarmamız lazım. Bakın yeni bir yönetim var, genç bir arkadaşımız var, onun iyi bir ekibi var. İstanbul’a aşkı olan insanlar, İstanbul’un deprem riskini tümüyle ortadan kaldırmak istiyorlar. Her şeyi yapacaklar. İstanbul’a aşık olan, İstanbulluyu seven, 7’sinden 70’ine İstanbullunun huzur içinde yaşamasını isteyen bir ekip var. Bu ekibe herkesin destek olması lazım. Depremde ölenlerin partisi olmaz. Ölenler bizim insanlarımız, bizim çocuklarımız, kadınlarımız, yaşlılarımız, gençlerimiz. Dolayısıyla bu riskin el birliğiyle bir şekilde aşılması lazım” diye konuştu.

İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu