Gaziantep'te camide izinsiz itikaf yapmak isteyen gruba müdahaleyle ilgili valilikten açıklama

'te bir camide kovid-19 önlemleri kapsamında uygulanan tam kapanmayı ihlal ederek itikaf ibadeti yapmak isteyen bir grup ikna edilemeyince bekçi zoruyla camiden uzaklaştırıldı. Gaziantep Valiliği açıklama yayınladı.

03.05.2021 16:40 | Son Güncelleme : 03.05.2021 16:41

Sosyal medyada görüntüleri yayılan ve Gaziantep'te bir camide kovid-19 önlemleri kapsamında uygulanan tam kapanmayı ihlal ederek itikaf ibadeti yapmak için camiye giden gruba müdahale edilmişti. Gaziantep Valiliği olayla ilgili açıklama yayınladı. 

Açıklamada şöyle denildi:

"Daha önce haklarında muhtelif tarihlerde terör nedeni ile soruşturma yapılan ve kendilerini “Alparslan Kuytul Gönüllüleri” olarak adlandıran kişiler, 2 Mayıs 2021 günü yatsı namazına müteakip 21.30 sularında üç tane camide 76 şahıs Ramazan ayı süresince itikafta bulunmak üzere toplanmış ve cami imamlarının tüm uyarılarına rağmen ısrarla camiyi terk etmeyeceklerini beyan etmişlerdir. Bunun üzerine Cami görevlileri tarafından emniyet güçlerinden yardım istenmiştir.

Bu şahısların camiden çıkmama konusunda direnmeleri, devlete karşı sivil itaatsizlik başlattıklarını söyleyerek  devlete, diyanete ve benzeri kurumlara ağıza alınmayacak galiz küfürler etmeleri neticesinde, şahıslar kademeli güç kullanmak suretiyle gözaltına alınmış, olaya karışarak polise mukavemet gösteren kişiler hakkında tehdit, hakaret, sokağa çıkma yasağı ihlali ve sosyal mesafe kuralına riayet etmemekten adli ve idari işlem başlatılmıştır.

Olay ile ilgili bir emniyet personelinin biber gazı ile müdahalede bulunduğu tespit edilmiştir. Cami içerisine emniyet personeli tarafından postal ile girildiği iddiaları gerçeği yansıtmamakta olup, müdahale cami girişinde yapılmıştır.

Diyanet İşleri Başkanlığı Din Hizmetleri Genel Müdürlüğünce yayımlanan genelge kapsamında “Cami cemaatinden itikafa girmek isteyenlerin talepleri, cami görevlileri tarafından müftülüklere yazılı olarak bildirilecek, müftülükler mülki amirin onayıyla itikafa girilecek camileri belirleyecek ve ilan edecektir” hükmü amir olup, 2019 yılında Gaziantep ilimizde toplam 143 cami itikafa girilebilecek mabed olarak  belirlenmiş, bunlardan 27 tanesinde 174 vatandaşımız itikafa girmiştir. 2020 yılında Pandemi nedeniyle herhangi bir talep olmamış ve camilerde itikafa girilmemiştir.

Ayrıca Diyanet İşleri Başkanlığı’nın 30.04.2021 tarihli genelgesi kapsamında itikafa girmek isteyen vatandaşların bu ibadetlerini evlerinde yapabilecekleri tavsiye edilmiştir. Bu yıl kaymakamlıklara, Müftülüğe ya da din görevlilerine itikafa girmek ile ilgili herhangi bir başvuru yapılmamıştır.

Özetle;

Bu provokasyonu yapan kişiler daha önce haklarında çeşitli defalar terör soruşturması yapılan Alparslan Kuytul yandaşlarıdır ve amaçları ibadet etmek değil, sivil itaatsizlik yapmaktır.   

Müdahale edilen camide itikafa girmek isteyen vatandaşların o mahallede ikamet etmedikleri tespit edilmiş olup, organize bir şekilde şehrin farklı bölgelerinden toplanarak olay çıkarttıkları anlaşılmıştır.

Pandemi öncesinde bahse konu üç cami, itikafa izin verilen camiler arasında iken hiç kimse tarafından itikafa girme talebinde bulunulmamıştır.

Bu camilerin fiziki imkanları göz önünde bulundurulduğunda 30 kişinin aynı anda itikafa girmesi pandemi şartları açısından da uygun değildir.

Caminin içerisine emniyet mensupları asla ayakkabı ile girmemişlerdir.

Zor kullanma şartları oluşmasına rağmen bir emniyet mensubunun cami içerisinde biber gazı kullanması herkes gibi bizleri de üzmüş olup, ilgili personel açığa alınmıştır.Olayla ilgili adli ve idari soruşturma başlatılmıştır."

Ne olmuştu?

Görüntüleri sosyal medyada kısa sürede yayılan olayda kendilerine Furkan Gönüllüleri diyen grup itikaf ibadeti gerçekleştirmek için camiye gitti. 

Bir süre içeride ibadetlerini gerçekleştiren gruptakiler, daha sonra polis ve bekçi tarafından tam kapanma genelgesi hatırlatılarak evlerine dönmeye davet edildi.

Ancak camideki grup çıkmak istemeyince polis ve bekçiler gruba müdahale etti. Biber gazının da kullanıldığı müdahalede iddiaya göre 8 kişi gözaltına alındı. 

Furkan Vakfı sosyal medya hesabından bir açıklama yayınlayarak yapılan müdahaleyi kınadı ve virüs bahane edilerek İslami değerlerin bitirilmeye çalışıldığını öne sürdü. Vakıf, camideki kişilerin sosyal mesafeye riayet ettiğini belirtti. 

Furkan Vakfı kurucusu Alparslan Kuytul müdahaleden önce "İtikafı yapacağız, buyursunlar engel olsunlar" demişti.

İtikaf nedir?

İtikaf, camide belirli günler kalma, bu günlerde kendini ibadet etmeye adama ve dünya işlerinden uzak durma döneminden oluşan İslami bir uygulamadır. 

Sıradaki Haber Yükleniyor