Edirne, 100 bin dönümlük ayçiçeği tarlalarındaki "çayır tırtılı" mücadelesini başarıyla tamamladı

Edirne Gündem haberleri Trakya
Edirne, 100 bin dönümlük ayçiçeği tarlalarındaki "çayır tırtılı" mücadelesini başarıyla tamamladı

Edirne'de yaklaşık 100 bin dönümlük ayçiçeği arazisinde görülen 'çayır tırtılı' zararlısıyla mücadele çalışmalarının başarıyla tamamlandığı açıklandı. Üreticiler, dikkatli olmaları konusunda uyarıldı.

Edirne'de 100 bin dönüm ayçiçeği ekili tarlalarda çayır tırtılı mücadelesi tamamlandı.

Edirne, 100 bin dönümlük ayçiçeği tarlalarındaki "çayır tırtılı" mücadelesini başarıyla tamamladı - Resim : 1

İl Tarım ve Orman Müdürlüğü’nden yapılan açıklamada, geçen ay İpsala, Keşan, Uzunköprü, Meriç ve Enez ilçelerinde yoğun olarak görülen çayır tırtılına karşı üreticilerin ilaçlama çalışmalarını sonlandırdığı kaydedildi. Çayır tırtılı ile mücadele süresi boyunca üreticiler yer ekipmanları ve dron ile ilaçlama yaptı. İl Tarım ve Orman Müdürlüğü ekipleri çayır tırtılı zararlısı ile ilgili saha kontrollerini sürdürürken, üreticileri de dikkatli olmaları konusunda uyardı.

Edirne, 100 bin dönümlük ayçiçeği tarlalarındaki "çayır tırtılı" mücadelesini başarıyla tamamladı - Resim : 2

Çayır tırtılı zararlısı ile karşılaşılması durumunda il ve ilçe müdürlükleriyle iletişime geçilmesinin erken teşhis ve mücadele açısından önemli olduğu belirtilerek, "Çayır tırtılı birçok bitki ile beslenebilen bir zararlı olup, 40 familyaya ait 150’den fazla bitki türünün konukçusu olduğu bilinmektedir. Besin ve iklim şartlarına göre larva dönemi 14- 22 gün sürmekte olan çayır tırtılı 1 yılda 2- 5 döl verebilmekte ve zararlı ayçiçeğinin yanında yeşil aksamda olan mısır, kavun, karpuz, fasulye gibi birçok üründe de zarar oluşturabilmektedir. Bu nedenle yeni nesil 'çayır tırtılı'nın görülme ihtimaline karşı il ve ilçe müdürlüğü teknik ekiplerince yaz döneminde sürekli olarak saha kontrolleri yapılmaktadır. Üreticilerimizin de bu kapsamda dikkatli olarak ürünlerini kontrol etmeleri, 'çayır tırtılı' zararlısı ile karşılaşmaları durumunda ise il- ilçe müdürlüklerimiz ile iletişime geçmesi, erken teşhis ve mücadele konusunda önem arz etmektedir" denildi. 

Edirne, 100 bin dönümlük ayçiçeği tarlalarındaki "çayır tırtılı" mücadelesini başarıyla tamamladı - Resim : 3

 

Kaynak: DHA

Edirne Ayçiçeği çayır tırtılı