e-Devlet'te izin belgesi yoğunluğu

İçişleri Bakanlığı kapanma sırasında çalışma izin belgesi ve seyahat izin belgelerinin kişisel başvuruyla e-Devlet'ten alınacağını duyurmuştu. Ancak kısıtlamanın ilk gününde, sistemdeki teknik aksaklık nedeniyle yoğunluk yaşanıyor.

30.04.2021 12:51 | Son Güncelleme : 30.04.2021 13:51

Yeni tip koronavirüs (Covid-19) salgınıyla mücadele tedbirleri kapsamında 17 Mayıs Pazartesi saat 05.00'e kadar devam edecek tam kapanma dönemi tüm Türkiye'de başladı.

İçişleri Bakanlığı, 17 günlük tam kapanma sürecinde muafiyet belgelerinin kişisel başvuruyla e-Devlet'ten alınacağını duyurmuştu.

Çalışma izin başvurusu için e-Devlet sayfasında e-Başvuru erişime açıldı. Ancak kısıtlamanın ilk gününde, sistemde büyük bir yoğunluk yaşanıyor. Gerekli sistem faaliyette olmasına karşın, işlemler çok ağır olarak gerçekleşiyor. 

Sisteme erişimde güçlük yaşayan vatandaşların endişe ve acele etmelerine gerek olmadığını belirten Bakanlık, düzenlenecek belgelerin 2 Mayıs 2021 Pazar gününe kadar geçerli olacağını açıkladı. 

Tam kapanma döneminde yasaklardan muaf olan vatandaşların çalışma izin belgesi alması gerekiyor, aksi durumda adli/idari para cezası ile karşılaşacak. e-Başvuru sitemi üzerinden alınan görev belgesi muafiyet nedeni/güzergahı ile sınırlı olacak.

Bakanlığın Twitter hesabından konuya ilişkin yapılan açıklamada şu ifadeler yer verilmişti:

Çalışma izni belgesinin e-Devlet üzerinden alınabilmesi için tüm hazırlıklarımızı tamamladık ve başvuru ekranı e-Devlet'te açıldı. 

Tam kapanma döneminde muafiyet kapsamında bulunan iş yerlerinde çalışan ve e-Devlet kapısında oluşan yoğunluk nedeniyle sisteme zaman zaman erişimde güçlük yaşayan vatandaşlarımızın endişe ve acele etmelerine gerek yoktur. 

İlgili iş yerleri tarafından düzenlenmiş olan mevcut görev belgeleri 2 Mayıs Pazar günü saat 24.00 e kadar olacak. 

Ayrıca e-başvuru sistemine erişim güçlüğü yaşanması halinde ekteki form manuel olarak doldurulup çalışan ve iş yeri/firma yetkilisi tarafından imzalanarak görev belgesi kullanılabilir. 

Kimsenin mağduriyet yaşamaması ve muafiyetlerin kötüye kullanılmaması için her türlü tedbirimizi aldık.

Sıradaki Haber Yükleniyor