Dünya liderlerinin eşlerine, kraliçe ve prenseslere Emine Erdoğan'dan koronavirüsle dayanışma hediyesi

emine erdoğan
Dünya liderlerinin eşlerine, kraliçe ve prenseslere Emine Erdoğan'dan koronavirüsle dayanışma hediyesi

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın eşi Emine Erdoğan, kadın devlet başkanları, lider eşleri, uluslararası kuruluşların temsilcileri, kraliçe ve prenseslere, Kovid-19 salgını dolayısıyla birer mektup ile el emeği nakışlı maskeler ve gül suyunun yer aldığı hediyeleri yolladı

Kadın devlet başkanları, lider eşleri ve uluslararası kuruluşların temsilcileri, kraliçe ve prensesler, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) nedeniyle gönderdiği şifa temennilerini içeren mektubu ile salgınla mücadele sürecinde gösterdiği dayanışma ve hassasiyetten ötürü Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın eşi Emine Erdoğan'a teşekkür mesajları yolladı.

Edinilen bilgiye göre, Emine Erdoğan, bir süre önce 150 ülkedeki kadın devlet başkanları, lider eşleri, uluslararası kuruluşların temsilcileri ve kraliyet mensuplarına, Kovid-19 salgını dolayısıyla birer mektup ile gül suyu, gül kolonyası ve yağı, Olgunlaşma Enstitülerinin Türk kültürüne has Selçuklu motiflerini kullanarak işlediği nakışlı maskelerin yer aldığı hediyeler göndererek Türk halkının şifa dileklerini iletti.

Türkçe, İngilizce, Fransızca ve Arapça olarak gönderdiği mektubunda Kovid-19 salgınının tüm dünyayı daha önce benzeri görülmemiş bir mücadeleye sürüklediğini dile getiren Emine Erdoğan, şu değerlendirmelerde bulundu:

"Bilim dünyasından son zamanlarda gelen müjdelerle, insanlığın bu elim hastalık karşısında kısa bir zamanda zafer kazanacağına yürekten inanıyorum. Her zorluk, içinde barındırdığı keder kadar beraberinde birçok farkındalık da getiriyor. Kovid-19 salgını, her ne kadar rutin hayatımızı altüst etmiş olsa da bizlere coğrafi sınırlarımızın zannettiğimiz kadar keskin olmadığını gösterdi. Her birimizin, tek ve bir bütün olan insanlık ailesinin mensupları olduğumuz bilincini perçinlendi. Bu süreçte verdiğimiz kayıplara ve çektiğimiz tüm sıkıntılara rağmen, bir kez daha, olağanüstü çeşitliliği ile bir kardeşlik zincirinin parçaları olduğumuzu anladık. Dünya refahının ancak hepimizin ortak çabası ile sağlanabileceğini idrak ettik."

Emine Erdoğan, mektubunda, Mevlana Celaleddin-i Rumi'nin, "Her zorluğun sonunda doğan bir ışık vardır. Eğer elleriniz diken yaralarıyla kan revan içinde kaldıysa, güle dokunmanıza çok az kalmış demektir." sözlerine de yer vererek, "İnanıyorum ki bu sıkıntıların sonu hepimiz için gül bahçelerine varacaktır." ifadelerini kullandı.

Mektubunda gönderdiği hediyelerin özelliklerine ilişkin de bilgi veren Emine Erdoğan, şunları kaydetti:

"Gül, Türk kültüründe sevginin, güzelliğin, şifanın ve yüce duyguların sembolüdür. Sanatta, gastronomide ve tıptaki kullanımlarıyla hem göze hem ruha hem de bedene şifadır. Sizler için özel olarak hazırladığımız elişi maskeler ise Türk halkının dünya halklarına sunduğu şifa dileklerinin nişanesidir."

 

Dünya liderlerinin eşlerine, kraliçe ve prenseslere Emine Erdoğan'dan koronavirüsle dayanışma hediyesi - Resim : 1

DÜNYANIN DÖRT BİR YANINDAN TEŞEKKÜR MEKTUPLARI GELDİ 

Kadın devlet başkanları, lider eşleri, uluslararası kuruluşların temsilcileri, kraliçe ve prensesler de Emine Erdoğan'a Kovid-19'la mücadele sürecinde gösterdiği dayanışma ve hassasiyetten ötürü teşekkürlerini ileten mektuplar yolladı.

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron'un eşi Brigitte Macron mesajında, "İletmiş olduğunuz nazik umut mesajı ve yanında eşlik eden hediyeler için size içtenlikle teşekkür ederim. İçten dilekleriniz ve hassas ilginiz beni çok etkiledi." ifadesini kullandı.

İrlanda Cumhurbaşkanı Michael D. Higgins'in eşi Sabina Higgins, Norveç Kraliçesi Sonja, Belçika Kraliçesi Mathilde, Danimarka Kraliçesi 2. Margrethe ile Veliaht Prensesi Mary, teşekkürlerini iletirken, Avusturya Cumhurbaşkanı Alexander Van der Bellen'in eşi Doris Schmidauer de mektubunda hediyelerin kalbe ve ruha da ferahlık verdiğini dile getirdi.

Çin Halk Cumhuriyeti Devlet Başkanı Xi Jinping'in eşi Peng Liyuan, İsveç Başbakanı Stefan Lövfen'in eşi Ulla Lövfen, Yunanistan Başbakanı Kiriakos Miçotakis'in eşi Mareva Grabowski, Ürdün Prensesi Dina Mired, Kazakistan Kurucu Cumhurbaşkanı Nursultan Nazarbayev'in eşi Sara Nazarbayeva, Hindistan Cumhurbaşkanı Ram Nath Kovind'in eşi Savita Kovind, Lübnan Cumhurbaşkanı Mişel Avn'ın eşi Nadia El-Chami de Emine Erdoğan'a sıcak ve insani dilekleri için teşekkür mesajları yollayan isimler arasında yer aldı.

Slovakya Cumhurbaşkanı Zuzana Caputova da "Nazik ve cesaret verici sözleriniz için teşekkür ederim" ifadesine yer verdiği mektubunda, içinde bulunulan zor dönemin üstesinden en kısa sürede gelme temennisinde bulundu.

Sırbistan Cumhurbaşkanı Aleksandar Vucic'in eşi Tamara Vucic, mektubunda, Emine Erdoğan'la karşılıklı olarak kurulan ve görüşmeleri esnasında temelleri güçlenen dostluktan onur duyduğunu belirtti. Zambiya Cumhurbaşkanı Edgar Lungu'nun eşi Esther Lungu, Emine Erdoğan'ın mektubunu yüksek sesle okuduğunu ve hediyesinden duygulandığını kaydetti.

NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg'in eşi Ingrid Schulerud, Emine Erdoğan'ın mektubu ve hediyesine ilişkin, "Gençliğimde Türkiye'de geçirdiğim güzel zamanların, Türk halkının sıcakkanlılığının ve cömertliğinin duyusal bir hatırlatmasını teşkil etti. Nezaketiniz ve düşünceli davranışınız beni ziyadesiyle duygulandırdı." ifadelerini kullandı.

Avrupa Birliği Konseyi Başkanı Charles Michel'ın eşi Amelie Derbaudrenghien de mektup ve hediyenin kendisini hem mutlu ettiğini hem de onurlandırdığını dile getirdi.

Kaynak: AA

emine erdoğan