Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan KKTC ziyareti sonrası flaş açıklamalar

KKTC ziyareti sonrası basın mensuplarının sorularını yanıtlayan Cumhurbaşkanı Erdoğan Kapalı Maraş açılımını barış projesi olarak nitelendirdi. Miçotakis'in provokatif açıklamalarına tepki gösterdi: Erdoğan, Afganistan krizine değindi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan KKTC ziyareti sonrası basın mensuplarıyla bir araya geldi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) ziyaretinin sonunda basın mensuplarıyla söyleşi gerçekleştirdi. KKTC ziyaretinden bahseden Erdoğan’ın gündeminde, Yunanistan Başbakanı Miçotakis'in provokatif açıklamaları vardı.  Maraş açılımında ikinci aşamaya geçilmesine de değinen Erdoğan,  "Keşke Kuzey Kıbrıs’taki kardeşlerimiz bu yerler için müracaatlarını yapıp oraların sahibi olsalar, satın alsalar" dedi. 

Afganistan'dan büyük göç dalgasına ilişkin değerlendirmelerde bulunan Erdoğan, güvenlikle ilgili tüm önlemlerin alındığını söyledi.  Erdoğan, "İşin bir de Taliban boyutu var. Onlarla ilgili olarak da bazı görüşmelerimizi sürdürüyoruz" dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'a Kıbrıs ziyaretine muhalefet partilerinden neden katılım olmadığına yönelik soru yöneltildi.  Cumhurbaşkanı, terör örgütü PKK'nın Suriye uzantısı PYD/YPG bağlantılı bir grupla görüşen Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron'a da tepki gösterdi. Erdoğan, CHP lideri Kılıçdaroğlu'na ise sığınmacıları geri yollacağı ve Kuva-yi Milliye sözleri üzerinden yüklendi.

Cumhurbaşkanı seçim barajının düşürülmesinin de içinde olduğu seçim yasası değişikliği çalışmasındaki son durumu da anlattı. MHP ile görüşmelerin sürdüğünü anlatan Erdoğan, mutabakat sağlanmadan karar açıklamayacaklarını belirtti. 

Erdoğan, KKTC Cumhurbaşkanı Ersin Tatar’ı ve KKTC hükümetini açılım konusunda ortaya koydukları dirayetli duruş ve bu kapsamda aldıkları karar için bir kez daha tebrik etti.Erdoğan, şunları ifade etti: 

“Maraş açılımı, esasen bir barış projesidir. Buna da böyle bakmak gerekiyor. Tüm adımlar şeffaf bir şekilde uluslararası hukuk temelinde atılmaktadır. Ada’daki iki halkın da yararına olacak bu girişimin kara propagandaya malzeme yapılması da nafiledir. Mağduriyetlerin giderilmesi amacıyla çıkılan bu yolda, Kıbrıs Türk makamlarını desteklemeye devam edeceğiz. Şunu inanarak söylüyorum; Türk tarafı Ada’da ve bölgede barış ve istikrar için çaba gösteren tek taraftır. Güney’in böyle bir derdi yok. Garantör ülke olarak maalesef Yunanistan’ın böyle bir derdi yok. Yine garantör ülke olarak İngiltere’nin de böyle bir derdi yok. Bunun dışındaki ülkelere baktığımızda, başta ABD olmak üzere onların da böyle bir derdi yok. İşte bugün bizim bu konuşmamızın haberini almış olacaklar ki onlar da hemen Miçotakis’in önderliğinde ne kadar Türkiye düşmanı varsa onlarla böyle bir toplantıyı düzenlediler. Kim nerede ne yaparsa yapsın, biz bunların karşısında dimdik duracağız.”

MİÇOTAKİS'E TEPKİ

Müzakerelerin iki toplum arasında değil, iki devlet arasında yürütülmesinin zamanının geldiğini söyleyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, Miçotakis'e de tepki gösterdi.

"Kendisine dedim ki, ‘Bundan sonra üçüncü ülkeyi, dördüncü ülkeyi aramıza koymanın anlamı yok. Senin bir danışmanın var, benim bir danışmanım var. Onlar kendi aralarında görüşmeleri yapsınlar, bize neticeyi getirsinler.’ ‘Mutabık mıyız?’ ‘Mutabıkız.’ Şurada daha bir ay olmadı, bizim buradaki görüşmemizden sonra sen hemen kalk, Amerika’da ne kadar Türkiye düşmanı varsa, onları yanına topla!”

GÜNEY KIBRIS NATO'YA GİREBİLİR Mİ?

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Güney Kıbrıs Rum Kesimi'nin NATO'ya üye olacağı iddialarını da değerlendirdi.

“NATO’nun kendi sözleşmesine baktığımız zaman, burada bizim olumlu bir cevap vermediğimiz sürece bir defa Güney Kıbrıs’ın NATO’ya girmesi mümkün değildir. Bunu Yunanistan için yaptılar ama şu anda böyle bir durum söz konusu olamaz. Çünkü artık Yunanistan’ı NATO’ya üye yaptıkları zamanki gibi bir hükümet yok Türkiye’de. Şimdi biz varız. Biz olduğumuz için de hele hele Güney Kıbrıs’ı asla ve kat’a sokamazlar, alamazlar. Burada Türkiye’yi baypas etmeleri mümkün olmadığına göre, Güney Kıbrıs’ı almaları da mümkün değildir.”

"SIKINTININ BOYUTU GERÇEKTEN BÜYÜK"

Erdoğan'ın gündeminde yabancı birliklerin çekilmesiyle çatışmaların arttığı Afganistan da vardı.Kabil Hamid Karzai Havaalanı ile ilgili yürütülen sürece de dikkat çeken Erdoğan, bölgede Taliban'ın rolüne değindi.  ABD'nin yanı sıra Pakistan ile görüşmelerin devam ettiğini açıkladı.

Afganistan'dan büyük göç dalgasına ilişkin değerlendirmelerde bulunan Erdoğan, güvenlikle ilgili tüm önlemlerin alındığını söyledi.  Erdoğan, "İşin bir de Taliban boyutu var. Onlarla ilgili olarak da bazı görüşmelerimizi sürdürüyoruz" dedi.

Cumhurbaşkanı, mültecilerle ilgili Dışişleri Bakanlığı'nın Afganistan yönetimiyle temas halinde olduğunu kaydetti. Konunun ayrıntılarıyla masaya yatırıldığını dile getiren Erdoğan, "'Bu konuda sizler de seyirci olmayın, lütfen halkınıza sahip çıkın' diyoruz. Çünkü sıkıntının boyutu gerçekten büyük" diye konuştu.

MACRON'A YPG TEPKİSİ 

Erdoğan, Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron'un terör örgütü PKK'nın Suriye uzantısı YPG temsilcileri ile görüşmesine de sert çıktı.

“Macron benimle hem iyi geçinmek istiyor; ‘Artık birbirimize böyle yüklenmeyelim’ diyor. Ama öbür taraftan da aradan birkaç gün geçiyor; işte PKK’nın, YPG’nin bu tür uzantılarıyla el ele adım atıyorlar. Kaldı ki şu anda zaten bunlar koalisyon güçlerinde Amerika ile beraberler. Amerika ile beraber koalisyon güçlerinde beraber oldukları için de oradan sızma hareketiyle özellikle Irak’tan Suriye tarafına geçiyorlar. Suriye tarafına geçmek suretiyle burada teröristlere ciddi manada destekler veriyorlar.”

MUHALEFET LİDERLERİ NEDEN KKTC'DE YOKTU?

Cumhurbaşkanı Erdoğan, KKTC tarafının kutlamalara muhalefeti de davet ettiğini söyledi.

“Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti tarafından bu ziyarete, bu kutlamaya, örneğin, Oğuzhan Bey davet edildiği gibi Temel Bey de davet edildi. Ama Temel Bey maalesef gelmedi. Aynı şekilde CHP ve İyi Parti genel başkanları da davet edildi. Ama maalesef onlar da gelmedi. Öbür tarafta HDP tabi ki davet edilmedi. Çünkü onların millilik diye bir derdi yok. Öyle sayısal duruma da bakılmadı. Sayın Mustafa Destici de davet edildi. Sağ olsun zaten Cumhur İttifakı olarak da Sayın Devlet Bey ile bu konularda her zaman görüşmemizi yaparız. O da bu tür hassasiyetlere değer veren bir insan olarak bizimle beraber. Burada da yine birlikte olduk, programlarımızı birlikte icra ettik.”

SOSYAL MEDYA YASASI

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, sosyal medya yasasıyla ilgili soruları da yanıtladı.

“Büyük Millet Meclisimiz sosyal medya ile alakalı bir yasa geçirdi. Fakat bu yasanın devamında özellikle yalan terörü hususunda bir adım daha atılması gerekiyor. Bu konuda da yaptığımız bir çalışma var. Uluslararası alanda özellikle bu yalan teröründe ne tür adımlar atılıyor; ne tür düzenlemeler, ne tür müeyyideler getiriliyor; karşılaştırmalı bir çalışma yaptık. Ekim ayından itibaren bununla ilgili de Meclis’te bir çalışma yürütülecek. Fakat sorun bizim açımızdan çok daha can yakıcı. Çünkü bizdeki muhalefet partisi bu yalan terörünü siyasetinin tek malzemesi yapmış durumda. Dolayısıyla bizdeki durum çok daha ciddi ve demokrasimiz adına çok daha büyük bir tehdit. Daha fazla katlanamayız. Çünkü bu da bir terör. Onun için üzerine gitmemiz lazım.”

SEÇİM BARAJI DÜZENLEMESİ 

Cumhurbaşkanı seçim barajının düşürülmesinin de içinde olduğu seçim yasası değişikliği çalışmasındaki son durumu da anlattı. MHP ile görüşmelerin sürdüğünü anlatan Erdoğan, mutabakat sağlanmadan karar açıklamayacaklarını belirtti. 

Kaynak: Haber Global

son dakika son dakika haber cumhurbaşkanı erdoğan KKTC ziyareti Kapalı Maraş açılımı Afganistan krizi