Gündeme ilişkin flaş açıklamalar! Buket Aydın'ın sunduğu Koltuk programının konuğu CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu

Kemal Kılıçdaroğlu

Buket Aydın'ın Koltuk programının bu haftaki konuğu CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu oldu. Aydın'ın "Cumhurbaşkanı adayı olacak mısınız? sorusuna Kılıçdaroğlu "Millet İttifakı ortak karar alırsa Cumhurbaşkanı adayı olurum" yanıtını verdi.

Haber Global ekranlarında yayınlanan Buket Aydın'ın sunduğu Koltuk programının konuğu Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu. Türkiye gündemine ilişkin önemli soruları Buket Aydın sordu, CHP lideri Kılıçdaroğlu canlı yayında yanıtladı. 

Programdan öne çıkan başlıklar: 

"BELEDİYE BAŞKANLARIMIZ TARİH YAZIYOR"

Sizden güzel bir kahkaha bekliyorum. Güzel gülüşünüz bize şans getirdi. Sizinle diyalogtan sonraki sürece ilişkin Bursa dışında fire vermedik. Bursa'yı da alacağız. Belediye başkanlarımız tarih yazıyor. Hepsine şükran borçluyum. Pandemi şartlarında bütün engelleri aşıyorlar. İktidarın bize teşekkür borcu var. 

NEDEN "ERKEN SEÇİM" DİYOR?

Bana göre sonbahara kadar gidemezler. Her geçen günün maliyeti artıyor. Ülkeyi yönetmek için bilgi birikim sahibi olmak lazım.

BİLİM KURULU'NU NEDEN ÇOK SERT ELEŞTİRİYOR?

Bilim Kurulu'nda ne oluyor?  Bilim Kurulu ne düşünüyor? Ben saygı duyuyorum. Bir süre sonra Bilim Kurulu suçlanacak. Ben baştan Bilim Kurulunun bir sözcüsü olsun istedim. Ama yapmadılar. 

CHP'YE GÖRE PANDEMİ SÜRECİNDE NELER EKSİK?

Bilim Kurulunda sözcü seçerdim. Belli zaman diliminde açıklama yapacaktı. Dükkanlarını kapat dediğimiz insanlar için ekonomik ve sosyal konseyi ile Bakanları toplardım. Yolu yöntemi belirleyip, çözümleri belirleyip kamuoyu ile paylaşacaktım. Bunların hiçbiri olmadı. 

CHP, İKTİDARA GELİRSE NE YAPACAK?

Bir evde işsiz varsa ben ona iş bulucağım. Alevisi ,sünnisi, başı açık ya da başı kapalı olan diye ayırt etmeden refah içinde yaşamasını sağlayacağım. Emekliye i"ki maaş vereceğiz" dedim. Karşı çıktılar. Ne oldu verdiler?. Asgari ücreti yükselteceğiz dedik. Yükselttiler. Demek ki oluyor. 138 bin öğretmen açığımız var, sağlıkçı açığımız var neden atanmıyor? 

MİLLET İTTİFAKI'NIN CUMHURBAŞKANI ADAYI OLACAK MI?

"MİLLET İTTİFAKI ORTAK KARAR ALIRSA CUMHURBAŞKANI ADAYI OLURUM"

Adayı nasıl belirleyeceğimize dair oturup konuşacağız. Bir kişinin sözünü dinleyemeceğiz. Her aday ayrı mı çıkarmak isteyecek yoksa tek bir kişi mi çıkaracağız oturup konuşacağız. Güçlendirilmiş parlementer sistemde ittifak olarak hem fikiriz. Ortak görüş olursa Cumhurbaşkanı adayı olurum.

BAHÇELİ'NİN "AYM KAPATILSIN" ÇAĞRISINA NE DİYOR?

Bahçeli, yargıtayı da kapatır. Bir kişiyi suçlu ilan edip emniyet harekete geçiyor. Yeri geliyor gizlilik kararı alınıyor. Kişiyi suçlu ilan etmek siyasinin değil, hakim karar verir. Hukuk yoluyla çözülür. 

CHP-HDP YAKINLAŞMASI SÖZ KONUSU MU?

HDP'yi terör örgütü olarak siyaseten tanımlarsanız. 6 buçuk milyon insanı terör yandaşı olarak sınıflandırırsınız. Bu yanlış. Görüşler farklı olabilir. HDP ile diğer partilerle aramız nasılsa onlarla da aynı. Her görüşümüz bir değil. 

104 EMEKLİ AMİRALİN YAYIMLADIĞI MONTRÖ BİLDİRİSİ

Gece yarısı kelimeler ilave edip internet sitesine veren kişi sağlıklı biri değil. O kişiyi bulsunlar. Tıpkı Boğaziçi'nde Kabe fotoğrafını yere atan kişi gibi. O da hala bulunamadı. Gündemi değiştirmek için yapıldı. Bunlar emekli amiral, emekli biri nasıl darbe yapar. Bunlar evinde zaten. Bu dosya yargıtaya gidince ne olacak? 

İSTANBUL SÖZLEŞMESİ'NDEN ÇIKIŞI NASIL DEĞERLENDİRİLİYOR?

Aile yapısına nasıl zara veriyor bu sözleşme? Her evde tartışma oluyor, şiddet ayrı olay. Beni üzen taraf Türkiye Cumhuriyeti devletinin saygınlığına zarar gelmesi. Aklı başında olan hiç bir kadın bu sözleşmeye karşı çıkmaz. İnanıyorsak, adalete inanıyorsak hiçbir canlıya şiddet uygulayamayız. İstanbul Sözleşmesinde kadına şiddet uygulayan birini alıp hapse koydular, hapisten çıktığı zaman o kadına haber verilir. Sözleşmede bunlar var.

LGBTİ'YE BAKIŞI NASIL?

LGBTİ Türk aile yapısını niye bozsun? İnsanların yaşama şeklini siyasete alet etmem. İnsanların özgürlüğüne, inancına, saygı duymak zorundayız.

GÜVENLİK SORUŞTURMASI KANUN TARTIŞMASI

Meclis'in iradesi gasp edildi. Görüşülmüş ve reddedilmiş. Talimatla kanun hiçe sayılarak görüşmeler yapılıyor. 

CANAN KAFTANCIOĞLU'NU ELEŞTİRDİĞİ YÖNLER VAR MI?

İstanbul'u aldık güzel çalışmalar yaptık. Sindiremiyorlar. 

KANAL İSTANBUL TARTIŞMALARI

Kanal İstanbul'a o kadar para harcayacığına Harran Ovasına yapsana. Söz vermişsin. Kanal İstanbul ne için rant için. Anadolu'nun içi boşaldı. Hakkari, Rize, Çankırı, Elazığ bizim değil mi? Buralarda 10 milyon işsiz var

Kaynak: Haber Global

buket aydın koltuk CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu CHP Haber Global Kemal Kılıçdaroğlu