Böbrek hastalarını yıkan haber

Sağlık Sağlık Haberleri Gündem haberleri İstanbul Yaşam Haberleri ÖZEL HABERLER Konut Kiracı Enflasyon Zam
Böbrek hastalarını yıkan haber

Türk Böbrek Vakfı’nın 40 yıldır kronik böbrek hastalarına hizmet verdiği Bahçelievler’deki diyaliz merkezi ile yılda 100 böbrek nakli gerçekleştirilen Hizmet Hastanesi 31 Ocak’ta kapısına kilit vuracak.

Türk Böbrek Vakfı’nın 40 yıldır kronik böbrek hastalarına hizmet verdiği Bahçelievler’deki diyaliz merkezi ile Hizmet Hastanesi 31 Ocak’ta kapısına kilit vuracak. İki kurum da,  kamu tarafından vakfa tahsis edilen araziler üzerine kurulmuştu. Türkiye'nin en büyük kapasiteye sahip diyaliz merkezi olan Hizmet Hastanesi’nde 2008’den bu yana her yıl yaklaşık 100 böbrek nakli yapılırken, kapanma kararının nedeni ise ikinci kuşak mirasçıların açtıkları davalar olarak açıklandı.

Böbrek hastalarını yıkan haber - Resim : 1
 ikinci kuşak mirasçıların kamuya bağışlanan araziler için açtığı davalar ilk ve ikinci derece mahkemelerde TBV aleyhine sonuçlandı.

MİRASÇILAR DAVA AÇTI 

Süreç şöyle gelişti; 30 Mayıs 1985 yılında kurulan Türk Böbrek Vakfı, 1989 yılından bu yana İstanbul Bahçelievler’de bulunan diyaliz merkezi ve 2000 yılında kurulan hastane ile hizmet veriyordu. Kamu tarafından vakfa tahsis edilen araziler üzerine başta merhum Ahmet Ermiş, Hacı Ali Akın ve merhum Osman Esen’in büyük bağışları ve yüzlerce vakıf gönüllüsünün destekleri ile inşa edilen Hizmet Hastanesi ve Ahmet Ermiş Diyaliz Merkezi yer alıyor. Dönemin yerel yönetiminin vakfa tahsis ettiği araziler üzerine kurulan sağlık merkezleri, tüm hukuki süreçler titizlikle gözetilerek, büyük emeklerle inşa edildi.

Ancak 2000 yılından itibaren ikinci kuşak mirasçıların kamuya bağışlanan araziler için açtığı davalar ilk ve ikinci derece mahkemelerde TBV aleyhine sonuçlandı. İlk ve ikinci derece mahkemelerin kararları çerçevesinde, Türk Böbrek Vakfı’nın inşa ettiği merkezlerin tahliyesi kesinleşmiş oldu.

ARA VERMEYECEĞİZ

Böbrek hastalarını üzecek bu karar sonra konuştuğumuz Türk Böbrek Vakfı Başkanı Timur Erk, "40 yıla yaklaşan vakıf tarihi boyunca yürüttüğümüz tüm faaliyetlerle, toplumda sağlığın gelişmesi yönünde hatırı sayılır yol kat ettik. Ancak maalesef bugün; vakfımızı, diyaliz hastalarımızı ve vakıf gönüllerimizi derinden yaralayan bir durum ortaya çıktı. Taze umutların yeşereceği yeni merkez yeri belirlemek için faaliyetlerimize ara vermeden devam edeceğiz" dedi. 

Böbrek hastalarını yıkan haber - Resim : 2
Vakıf Başkanı Erk, şimdiye kadar yüzbinlerce kişiye ulaşarak böbrek sağlığı konusunda bilgilendirme yaptıklarını söyledi. 

YÜZBİNLERCE KİŞİYE ULAŞTIK

Erk, ayrıca 2010 yılından bu yana Memorial Sağlık Grubu ile uyumlu bir iş birliği içinde sürdürdükleri Hizmet Hastanesi operasyonunun sonuna geldiklerini ifade ederken, "Alınan ortak karar doğrultusunda kurumlarımız arasındaki stratejik iş birliğini sürdürmeye devam edeceğiz.  44 ilde her yaştan yüzbinlerce kişiye ulaşmayı başardık. Hizmet Hastanesi’nde 2008 yılında bu yana her yıl yaklaşık 100 böbrek nakli gerçekleştirildik" diye konuştu. 

mert.inan@haberglobal.com.tr 

Kaynak: Web Özel