Bedelli askerlik ücreti ne? Bedelli askerlik ücreti ne kadar olacak?

HABER MERKEZİ
bedelli askerlik Milli Savunma Bakanlığı
Bedelli askerlik ücreti ne? Bedelli askerlik ücreti ne kadar olacak?

Bedelli askerlik temmuz zammı, askere gitme çağına gelen ve tecil süresi sona eren vatandaşların gündeminde yer almaya başladı. Peki, 2024 bedelli askerlik temmuz zammı ne zaman açıklanacak, ne kadar olacak?

Bedelli askerlik ücreti Temmuz ayındaki memur maaşlarına gelecek zamla birlikte yeniden belirlenecek. Milli Savunma Bakanlığı (MSB), MSB, bedelli askerlik hizmetinden mevcut bedel tutarından yararlanmak isteyen yükümlülerin müracaat ve ödeme işlemlerini 28 Haziran'a kadar tamamlamalarının önem arz ettiğini duyurdu.

BEDELLİ ASKERLİK ÜCRETİ

2023 yılının ilk yarısında 104.084,16 TL olan bedelli askerlik ücreti, geçtiğimiz yılın temmuz ayında 122.351,04 TL'ye yükseltilmişti. Bu zamların ardından 2024 yılı başında yüzde 49,25 oranında artışla 122 bin 351 liradan 182 bin 608 liraya yükseltilen ücret, temmuz ayında ise yeniden artırılacak.

Bedelli askerlik ücreti

2024 yılı Temmuz ayında geçerli olacak yeni ücret, memur maaş zammı oranlarına göre hesaplanacak. Bu kapsamda 6 aylık enflasyon farkına göre hesaplanacak memur maaşı zammının ardından Mali ve Sosyal Haklar Genelgesi yayınlanacak ve 2024 yılının ikinci yarısında uygulanacak bedelli askerlik ücreti kesinlik kazanacak.

3 Temmuz tarihinde haziran enflasyonunun beklentiler doğrultusunda artması durumunda yeni bedelli askerlik ücretinin de 219 bin liraya yükselmesi bekleniyor.