Bebekler de yüzer, hem de 21 günlükken

Gündem haberleri başka gündem Yaşam Haberleri Sağlık Haberleri Çocuk Sağlığı
Bebekler de yüzer, hem de 21 günlükken

Araştırmalar, Türkiye'de her 100 kişiden 6'sının yüzme bilmediğini söylüyor. Öyle ki bebekler yüzerken zorlanır tabusu artık yıkılmış durumda. Bebek yüzme eğitmeni Nazlı Denge, bebeklerin 21. günden itibaren yüzebileceklerini söylüyor. Denge'nin su korkusu olan yetişkinlere de tavsiyeleri var.

Son yıllarda su terapisi oldukça popüler. Bu seanslar kişinin ihtiyaçlarına göre terapistleri tarafından uygulanıyor. Doğum travmaları ve anne karnında oluşan zihnimizin farkında bile olmadığı travmatik duygulara iyi geldiği biliniyor. Bunun yanı sıra stres bozuklukları, kas ve sinir sistemine de iyi gelen bu terapi yöntemine ilgi de yüksek. Su terapisi nasıl bu kadar faydalı sorusunu da Uzman Eğitmen ve nam- diğer Yüzdüren Anne Nazlı Denge şöyle yanıtlıyor: "Suda yapılan tüm esnemeler ve gerdirmeler dışarıda yapılandan ortalama 4 kat daha etkilidir. Tüm kaslar, tendonlar gerilmeden çok daha fazla esneyebilir. Buda bize terapilerde daha kesin ve net bir çözüme odaklanmamızı sağlar."

Bebekler de yüzer, hem de 21 günlükken - Resim : 1
Su korkusu olan yetişkinler için travmatik unsur güven.

TRAVMATİK UNSUR GÜVEN

Bu terapide en çok ortaya çıkan travmatik unsur ise güven. Denge, "Su terapisinin güven konusuna fazlaca dokunması ve travmaları temizlemeye destek olması sebebi ise; kişinin kollarına kendinizi tamamen bırakmak ve ona güvenme sürecinden geçmenizdir. Yani başkasına tamamen kendinizi bırakabilmekten geçer. Güven problemi olan insanlar için birisine kendisini tamamen bırakmak çok zordur. Sadece bu ana teslim olarak ve güvenerek güven problemlerinin önüne geçilebilir" diyor.

21. GÜNDEN İTİBAREN 

Aynı zamanda bebek yüzme eğitmeni olan Denge, 21. günden itibaren bebeklerin yüzebileceğini söylüyor. "Bebekler, yüzmeye daha mı yetenekli oluyorlar?" sorusunu ise şöyle yanıtlıyor:

"Bebekler anne karnında su yaşamının içerisinden gelip dünyamıza gözlerini açtıkları ilk andan itibaren yaşamına ayak uydurmaya çalışan bir kas, iskelet sistemini harekete geçiriyorlar. Doğuştan gelen refleksler onların bu özellikleri kaybolmadan aldıkları eğitimle daha da kolay bir şekilde öğrenmelerini sağlıyor."

Bebekler de yüzer, hem de 21 günlükken - Resim : 2
Bebekler, 3 haftadan itibaren yüzebilir.

YÜZME KORKUSU OLANLAR

Yaşım ileri, yüzme öğrenemiyorum diyenler için de açıklamalarda bulunan Denge, istek ve istikrar ile her yaşta öğrenilebileceğine dikkat çekiyor. Bebeklerin ilk yüzme anılarını da anlatan Denge, "Konu bebekler olunca her bebek ayrı bir sürpriz, ayrı bir enerji. Bebek yüzme eğitimleri bebeğin güven unsuru ön plana alınarak ihtiyaç halinde ebeveynlerin de katılımıyla birlikte gerçekleşiyor" ifadelerini kullanıyor.

SUYUN HAFIZASI

Denge, su korkusu olanlara da şu tavsiyelerde bulunarak, açıklamalarını sonlandırıyor: "Hayattaki korkularımızı birçok nedeni vardır.  Bazılarını bilinçaltımıza yükler ve hatırlamayız. Belki de hatırlamak istemeyiz ama suyun hafızası vardır. Suyun kapsayıcılığına ve arındırıcılığına güvenle, belki önce bir su terapisi, ardından yüzme derslerine başlamalarını öneririm."

sibel.gulersoyler@haberglobal.com.tr

Kaynak: Web Özel