Bartın'da normalleşme için tavsiye karar

'da Pandemi İl Koordinasyon Kurulu toplantısında kademeli normalleşme sürecine dair alınan tavsiye kararlar açıklandı. Nihai kararların ise önümüzdeki günlerde İl Hıfzıssıhha Kurulu'nca verilebileceği belirtildi.

20.02.2021 05:10 | Son Güncelleme : 20.02.2021 16:07

Bartın Valisi Sinan Güner başkanlığında toplanan Pandemi İl Koordinasyon Kurulu toplantısında kademeli normalleşme sürecine dair yeni tavsiye kararlar alındı.

Bartın Valisi Sinan Güner başkanlığında toplanan Pandemi İl Koordinasyon Kurulunda yeni tavsiye kararlar alındı. Alınan kararlar kapsamında 1 Mart 2021 tarihinden itibaren il genelindeki tüm okullarda yüz yüze eğitime geçilebilecek. 1., 2., 3., 4., 8. ve 12. sınıflarda eğitim-öğretim haftada 5 gün olarak gerçekleşecek. 5., 6., 7., 9., 10. ve 11. sınıflar ise ikişerli gruplara ayrılacak. İlk gruplarda eğitim-öğretim Pazartesi-Salı günleri, ikinci gruplarda ise eğitim-öğretim Perşembe-Cuma günleri gerçekleşecek. Çarşamba günleri ise okullarda dezenfeksiyon işlemleri sağlanacak. Okullarda öğrencilerin ihtiyaçlarını karşılamak üzere hizmet veren kantinler de masa sandalyeler kaldırılarak ve öğrenci yoğunluğunu önceleyecek şekilde kısa süreli ve temel ihtiyaçların teminine yönelik satış yapılması koşulu ile açılacak.

BARTIN ÜNİVERSİTESİ'NDE TEORİK EĞİTİMLER ÇEVRİMİÇİ, UYGULAMALI DERSLER YÜZ YÜZE

Bartın Üniversitesi’nde bahar dönemi teorik eğitimlerin Yüksek Öğretim Kurulu’nun kararları doğrultusunda tamamen çevrimiçi yapılacak. Uygulamalı eğitimler ise azami tedbirler sağlandıktan sonra mümkün olan en uygun şartlarda kademeli olarak yüz yüze yapılabilecek.

Uygulamalı eğitimler için şehir dışından gelecek üniversite öğrencilerinin Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü’ne ait yurtlarda ve ayrı ayrı odalarda misafir edilecek.Öğrencilerin yurtlara kabul edilmeden önce gerek görülmesi halinde resen, istemeleri halinde ise takdiren PCR testleri İl Sağlık Müdürlüğünce yapılabilecek.65 yaş ve üzeri tüm vatandaşların umumi pazar yerlerine girmelerindeki kısıtlama 1 Mart 2021 tarihinden itibaren kaldırılacak.

KAFE VE RESTORANLARIN KADERİ SAĞLIK BAKANLIĞI'NA BAĞLI

Kafe, restoran, kahvehane, kıraathane ve çay ocağı gibi kapalı veya evlere servis yöntemiyle çalışan işletmelerin açılıp açılmayacağının, açılacak ise hangi şartlarda açılacağına ise Sağlık Bakanlığı'nın iller bazında belirleyeceği 4 kademeli risk (düşük, orta, yüksek, çok yüksek riskli iller) sınıflandırmasından sonra değerlendirmeye alınacak.

BARTIN VALİLİĞİ'NDEN YENİ AÇIKLAMA: KARARLAR TAVSİYE NİTELİĞİNDE

Bartın Valiliği'nden yapılan son açıklamada, yukarıda alınan kararların tavsiye niteliğinde olduğu belirtildi. Açıklamada, "İl Pandemi Koordinasyon Kurulları; bu meclislere alacakları kararlarda danışmanlık yapan ve tavsiyede bulunan alt kurullardır. Haber ve yorumlara konu olan kurul kararı, ilimizdeki okulların fiziki yapısı, sınıf mevcutları, vaka sayıları ve aşılama durumunun birlikte değerlendirilmesi sonucu alınan bir tavsiye karardır. Başta Sayın Cumhurbaşkanımızın talimatları doğrultusunda, Sağlık Bakanlığı, Milli Eğitim Bakanlığı, İçişleri Bakanlığı olmak üzere verilecek talimatlar ve alınacak kararlara göre İl Umumi Hıfzıssıhha Meclisi, nihai kararı verecektir" denildi. 

Kaynak: AA

Sıradaki Haber Yükleniyor