Bakan Yanık: Çocukların yeri ailelerin yanıdır, okuldur

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Derya Yanık, Manisa'da devlet korumasına alınan genç kıza ilişkin haberi paylaşarak, "Çocukların yeri ailelerin yanıdır, okuldur. Onların çocukluğunu yaşayabilmesine engel olunmasına ve eğitim hayatından koparılmalarına asla göz yummayız" dedi.

Bakan Yanık: Çocukların yeri ailelerin yanıdır, okuldur

Manisa'nın Şehzadeler ilçesinde yaşayan Behile H. (16) adlı genç kız, ailesi tarafından evlenmeye zorlanınca evlerinin bulunduğu apartmanın çatısına çıktı. İtfaiye ekipleri hava yastığı açarak güvenlik önlemi alırken, çatıya çıkan ikna ekibi genç kızı kararından vazgeçirmek için uzun süre dil döktü.

Genç kız "Ailem beni zorla evlendirecek. Beni buradan indirirseniz onlar kararından vazgeçmez. Kendimi atacağım" diyerek çatının kenarına yaklaştığı esnada bir polis memuru tarafından tutuldu. Ambulansla hastaneye kaldırılan genç kız, ailesine teslim edilmedi. Aile ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı yetkilileri, genç kızın artık devlet korumasında olduğunu söyledi.

BAKAN YANIK: ASLA GÖZ YUMMAYIZ

Bakan Derya Yanık, Twitter'daki hesabından, Manisa'nın Şehzadeler ilçesinde, ailesinin kendisini zorla evlendireceği gerekçesiyle bulunduğu binanın çatısına çıkıp daha sonra ikna edilerek devlet koruması altına alınan B.H. (16) adlı genç kıza ilişkin haberi paylaştı.

Yanık, sosyal medyadan yaptığı paylaşımda şunları söyledi:

"Erken yaşta ve zorla evlilikler kanunlarımızca açıkça yasaklanmış olmasının yanı sıra çocuklarımızın sosyal, fiziksel, bilişsel ve psikolojik gelişimi üzerinde yetişkinlik döneminde etkileri devam edebilecek ve onarılması güç yaralar açmaktadır.

İllerimizde yürürlüğe koyduğumuz Erken Yaşta ve Zorla Evliliklerle Mücadele Acil İl Eylem Planlarımız ile evlatlarımızın bu travmaya maruz kalmasının önüne geçmek için ilgili tüm kamu kurum ve kuruluşları ile çalışmalarımızı sürdürüyoruz.

Tüm ailelerimize çağrımdır; çocukların yeri ailelerin yanıdır, okuldur.

Onların çocukluğunu yaşayabilmesine engel olunmasına ve eğitim hayatından koparılmalarına asla göz yummayız." 

Kaynak: DHA