Bakan Çavuşoğlu'ndan gazeteciye yanıt: Bosna halkının sizi sözcü seçtiğine inanıyorsunuz herhalde!

Bosna Hersek'te temaslarda bulunan Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, bir gazetecinin sorusuna sert yanıt verdi.

Çavuşoğlu, Bosna Hersek'in başkenti Saraybosna'daki temasları kapsamında mevkidaşı Bisera Turkovic ile yüz yüze ve heyetler arası görüşmelerinin ardından düzenlenen ortak basın toplantısında soruları yanıtladı.

Çavuşoğlu, bir gazetecinin "Toplantıda konuşulanları basına yansıtan Dodik Bey’in ofisi oldu. Aslında ülkemizde şu anda ikili, üçlü ve dörtlü gibi mekanizmaları savunan ve destekleyen tek taraf Dodik Bey’dir. Dodik Bey de bilindiği üzere hem Avrupa hem ABD’nin kara listesinde bulunan bir siyasetçidir. Şu anda Sayın Putin ile görüşme gerçekleştiren bir şahıstır ki bu konuda Bosna Hersek Devlet Başkanlığı Konseyinin ortak kararı olmadan, dün Hırvatistan’da yaptığınız temaslardan sonra düzenlenen basın açıklamasında Bosna Hersek’teki seçim kanunun değişikliği konusunda Boşnak ve Hırvat taraf arasında yapılması gereken bir uzlaşma olduğunu ifade ettiniz Sayın Bakan. Bunun akabinde Bosna Hersek Devlet Başkanlığı Konseyi üyesi Sayın Komsiç de böyle bir ifade kullanıldıysa Sayın Bakan tarafından, bu tamamen Bosna Hersek ve devlet kurumlarının inkar etmesi şeklindedir. Bosna Hersek'teki siyasi uzlaşmalar, siyasi hususlar Bosna Hersek’te devlet düzeyinde bulunan parlamento içinde değerlendirilmeli ve çözülmeli, ikili üçlü veya dörtlü mekanizmalar şeklinde değil diye düşünüyor vatandaşlarımız” şeklindeki sorusunu da yanıtladı.

"TÜRKİYE OLARAK BİZİM TUTUMUMUZ GAYET NET"

Gazeteciye “Siz sanırım soru sormak yerine yorum yapmayı ve yanlış yorumlamayı tercih ettiniz. Bosna halkının da herhalde sizi sözcü olarak seçtiğini düşünüyorsunuz" diyen Çavuşoğlu, "Bakınız Türkiye olarak bizim tutumumuz gayet net. Sayın Dodik de Devlet Başkanlığı Konseyinin bir üyesidir, seversiniz, sevmezsiniz. Neticede üç tane üyesinden bir tanesidir. Biz ayrım yapmadan tüm Devlet Başkanlığı Konseyi üyeleriyle görüşüyoruz. Son zamanlarda alınan bazı kararlar ve adımlar var. Bosna Hersek’in sınır bütünlüğü, toprak bütünlüğü ve siyasi bütünlüğü bakımından vermemiz gereken mesajları da herkese net bir şekilde veriyoruz. Pazartesi yaptığımız görüşmede de Sayın Dodik’e vermemiz gereken mesajları da bu anlamda gayet net bir şekilde verdik. Ayrıca biraz önce konuşmamda da söyledim. Biz tüm tarafların kabul edeceği, bugüne kadar ettiği formatlarda, edebileceği formatlarda düzenlenecek toplantılardan bahsediyoruz. Eğer bir taraf zaten bir araya gelmek istemiyorsa hiç kimseyi kimse zorlayamaz. Dolayısıyla Bosna Hersek’in istikrarı bakımından, güvenliği bakımından bölge ülkeler olsun, Bosna Hersek içinde aktörler olsun, hangi formatta toplantı isterlerse o toplantılara biz Türkiye olarak destek veririz. Herhangi bir dayatmada da bulunmayız. Zagreb'de yaptığı basın toplantısında da vurguladığım buydu. Bosna Hersek'in birliği, beraberliği, istikrarıdır. Türkiye olarak her zaman bu yönde çaba sarf etmeye ve desteklemeye devam edeceğiz" şeklinde konuştu.

 

Kaynak: İHA

Bosna Hersek Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu gazeteci