Antalya'nın Gündoğmuş ilçesi için tahliye kararı

Antalya'nın Gündoğmuş ilçesini esir alan orman yangını sebebiyle kent, tamamıyla tahliye edilmişti. Boşaltma çalışmalarının ardından Bakan Karaismailoğlu, "İlçe merkezine yaklaşan yangın kontrol altına alındı, soğutma çalışmaları devam ediyor" dedi.

Antalya'da alevlerin dün akşamdan bu yana tehdit ettiği Gündoğmuş ilçesinde Ümütlü Mahallesi ve ilçe girişindeki Senir Mahallesi, saat 15.00 sıralarında duman altında kaldı. Sabah saatlerinde uzak noktadan görülebilen Senir Mahallesi, akşam saatlerine doğru tamamen dumanla kaplandı. 

Alevlerin evlere sıçrayıp sıçramadığı henüz bilinmezken, mahalleye girişe izin verilmiyor. İtfaiye ekipleri, Senir Mahallesi'nde yangın söndürme çalışmalarına devam ederken, helikopterlerle de havadan müdahale ediliyor. 

Alevler, ilçeye yakın noktadaki Bernek Dağı'na da ulaştı. Dağın yamacında bulunan ilçeyi alevler tehdit ediyor. Bölgede tahliyeler de başladı. 

CAMİLERDEN TAHLİYE ANONSU 

Yangının yaklaşması üzerine 2 bin 100 nüfuslu Gündoğmuş ilçesinin tahliye edilmesine karar verildi. İlçedeki camilerden tahliye anonsları yapılmaya başlandı. Şiddetli rüzgar, alevleri ve dumanı ilçe merkezine doğru yönlendirirken, güvenli noktadaki 70 konutun, olası tahliye durumuna hazırlandığı öğrenildi.

YANGIN KONTROL ALTINA ALINDI

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Karaismailoğlu, "(Gündoğmuş) Kent merkezine yaklaşmış olan yangın bertaraf edildi, kontrol altına alındı, soğutma çalışmaları devam ediyor" dedi.

MUHHİTTİN BÖCEK: YANIYORUZ, YARDIM EDİN

Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Muhittin Böcek, Twitter'dan yaptığı açıklamada, "Gündoğmuş‘dayız! #Yanıyoruz. Yardım edin…" ifadelerini kullandı.

ORMAN GENEL MÜDÜRLÜĞÜ'NDEN AÇIKLAMA

Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Muhittin Böcek'in, Gündoğmuş ilçesinde devam eden orman yangınının şehre indiğini belirttiği videolu çağrıya Orman Genel Müdürlüğü'nden yanıt geldi. 

"#YeşilVatan’ımızın her karışı için büyük bir mücadele veriyoruz" diyerek paylaşım yapan Müdürlük şunları belirtti:

"Ormanlarımızı İHA’larla sürekli kontrol ediyoruz. Anlık olarak Antalya Gündoğmuş’ta; 3 Uçak 8 Helikopter 61 Arazöz ile orman yangınlarına müdahale ediyoruz."

BAKAN ÇAVUŞOĞLU: YAKIŞTIRAMADIM

Antalya Gündoğmuş'taki yangınla ilgili inceleme yapan Bakan Çavuşoğlu, Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Böcek'in açıklamalarına tepki gösterdi. 

Bakan Çavuşoğlu, şunları söyledi:

"Sosyal medya üzerinden milleti panikletmeye çalışması yakışmadı. 'İnsanlar yanıyor' diye açıklama yapmasını ona yakıştıramadım. Dürüst bir cümle olmadı maalesef. Yakıştıramadığımı kendisine de söyledim."

"Vatandaşların evlerini yapıyoruz, hayvanlarını geri verip, vatandaşların ihtiyaçlarını karşılıyoruz. Bir vatandaşın bile hayatı bizim için çok kıymetli. Buraya helikopter göndermiyorlar diyorlar ama 7 tane helikopter burada çalışma yapıyor."

 

GÜNDOĞMUŞLULAR YANGIN KORİDORU OLUŞTURUYOR

Gündoğmuş'a bağlı Serinyaka ve Çiçekoluk mahallerindekiler, orman yangınına karşı Antalya- Gündoğmuş yolunun güney yönünde 10 metrelik koridor oluşturmaya başladı. Serinyaka Mahallesi'nin muhtarı Nadir Şahin'in çağrısı ile Manavgat ve Alanya'da yaşayan Serinyakalılar ve Çiçekoluklular, mahallelerine akın etti. Halk, yol kıyısındaki ağaçları kesti, otları temizledi, bazı ağaçları da budadı. Şahin, "Şu anda Muratpaşa Belediyesi'nden bir dozer yola çıktı. Açtığımız koridoru temizleyecek. Yolla birlikte yaklaşık 17-18 metrelik koridor oluşturduk. Yangın, 7 kilometre uzağımıza kadar geldi. 2 mahalle nöbetteyiz" dedi.

Kaynak: DHA

Antalya