Ankara'da casusluk operasyonu: 3'ü asker 4 kişi gözaltında

Son dakika haberine göre 'da düzenlenen casusluk operasyonunda, devletin güvenliği bakımından gizli kalması gereken bilgileri açıklayan 3'ü asker 4 şüpheli gözaltına alındı.

27.01.2021 09:53 | Son Güncelleme : 27.01.2021 12:17

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı, devletin gizli kalması gereken bilgilerini açıkladıkları iddiasıyla 3'ü asker 4 şüpheli hakkında gözaltı kararı verdi.

Başsavcılıktan yapılan açıklamada, Terör Suçları Soruşturma Bürosunca yürütülen soruşturma kapsamında gerçekleştirilen teknik takiple elde edilen deliller neticesinde, devletin güvenliği veya iç ya da dış siyasal yararları bakımından, niteliği itibarıyla, gizli kalması gereken bilgileri temin ederek açıkladıkları tespit edilen 2'si emekli albay, biri astsubay 3 asker ile bir sivil hakkında gözaltı kararı verildiği bildirildi.

Açıklamada, şüphelilerin yakalandığı, işlemlerinin Ankara Emniyet Müdürlüğü TEM Şube Müdürlüğünde devam ettiği belirtildi.

DENİZ KUVVETLERİ'NİN KRİTİK PROJELERİNİ SIZDIRMIŞLAR

 'Casusluk' soruşturmasının detayları ortaya çıktı. Savcılık kaynaklarından alınan bilgilere göre, Deniz Kuvvetlerine ait yeni geliştirilen kritik projelerin sızdırıldığı yönünde elde edilen bilgiler sonrası Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından soruşturma başlatıldı. Soruşturma kapsamında, bilgileri sızdırdıkları tespit edilen projelerle ilgili kritik yerlerde görev yapan iki albay ve bir astsubay hakkında Deniz Kuvvetlerine bilgi verildi. Bu kişilerin görevden el çektirilmeleri üzerine emekliliğini istedikleri ve emekliliğe sevk edildikleri öğrenildi.

SAVUNMA SANAYİNDEKİ ŞÜPHELİ ÇIKTI

Savcılık, şüphelilerin irtibatları ile ilgili yaptığı araştırmada kritik bir bilgiye ulaştı. Şüphelilerin 12 Ocak’ta savunma sanayindeki bilgileri sızdırdıkları gerekçesiyle yapılan operasyonda gözaltına alınan 6 kişiden biri ile irtibatları tespit edildi. Bu kişinin gözaltına alındıktan sonra adli kontrol şartıyla serbest bırakıldığı öğrenilirken, bu sabah yapılan casusluk operasyonda emekli 2 albay, bir astsubay ile birlikte tekrar gözaltına alındı. Şüphelilerin Deniz Kuvvetleri'ne ait yeni geliştirilen helikopter, gemi ve silah sistemlerine ait bilgileri sızdırdıkları belirlendi. Şüphelilerin ifade alma işlemlerinin Ankara İl Emniyet Müdürlüğü TEM Şube Müdürlüğünde devam ettiği öğrenildi.

Kaynak: AA

Sıradaki Haber Yükleniyor