Ankara'da kum fırtınası! Çarpıcı görüntüler

Ankara'nın Polatlı ve Haymana ilçelerinde etkili olan kum fırtınası hayatı felç etti. Bir anda gökyüzünü kaplayan toz bulutu nedeniyle vatandaşlar büyük panik yaşadı.

12.09.2020    16:20

Haymana ve Polatlı ilçelerinde saat saat 15.00 sıralarında rüzgarın etkisiyle kum fırtınası meydana geldi. Bir anda etkisini gösteren fırtına nedeniyle gökyüzünü toz bulutu kapladı. Özellikle Polatla'dı kum fırtınası ile birilkte gökyüzünde devasa toz bulutları oluştu. Görüş mesafesini düşüren fırtına nedeniyle paniğe kapılan vatandaşlar, boş alanlara kaçıştı. Ev ve iş yerlerinin çatıları uçtu, bazı ağaçlar devrildi.

ELEKTRİKLER KESİLDİ

Fırtına nedeniyle şehir merkezinde elektrikler kesildi. Bu sırada bir kafede elektrik kesintisi nedeniyle 4 kişi asansörde mahsur kaldı. Olay yerine sevk edilen itfaiye ekipleri mahsur kalanları kurtardı. Şehir merkezindeki bazı esnaf ise kum fırtınası nedeniyle iş yerleri zarar görmemesi için kepenk kapattı. Kum fırtınası Ankara merkezde de kısmen etkili oldu.

KUM FIRTINASI NE KADAR SÜRECEK, NE GİBİ TEDBİRLER ALINMALI?

Meteoroloji Genel Müdürlüğü Analiz ve Tahminler Şube Müdürü Yüksek Yağan, Haber Global ekranlarında Ankara'da etkili olan kum fırtınası için, şunları söyledi:

"Küçük ölçekli bir toz/kum fırtınası olarak değerlendirebiliriz. Bunu genel fırtınadan ayıran etki, işin içine toz girdiği için, bu parçacıkları solumak sağlığa zararlı. Biz insanlarımızın bu havada dışarıya çıkmamasına, zorunlularsa, ağız ve burunlarını sıkıca kapatmalarını tavsiye ediyoruz. Bu partiküller ciğerleri etkileyebilir. Biz şu anda Ankara için gereken uyarıları zamanında yaptık. Dün ve sabah hava raporlarında da belirtmiştik. Şu anda sistemini hareketini takip ediyoruz biz 18:00-19:00 gibi rüzgarların sonlanacağını düşünüyoruz. Fakat 5-6 saatlik süreç zarfında bu toz ancak yere iner diye düşünüyoruz. İnsanlarımızı ona göre dikkatli olup önlemlerini almalı." 

ANKARA VALİSİ: 6 KİŞİ HAFİF YARALANDI

Ankara Valisi Vasip Şahin, "Polatlı ve civarındaki ilçelerimizde meydana gelen şiddetli rüzgar olayı üzerine ekiplerimizce yapılan ilk tespitlere göre havada uçuşan cisimlerden kaynaklı 6 vatandaşımız hafif yaralanmış olup şimdilik başkaca bir can ya da mal kaybına ilişkin tespit bulunmamaktadır" dedi.

"BİR ANDA GECEYİ YAŞADIK"

Öte yandan, ev ve araçların toz içinde kaldığı, sert rüzgarların estiği görüldü. Olay nedeniyle çok korktuklarını belirten vatandaşlar, "Bir anda geceyi yaşadık" ifadesini kullandı.

METEOROLOJİ'DEN UYARI

Meteoroloji Genel Müdürlüğü'nün Twitter hesabından yapılan açıklamada, "Ankara radarından alınan veriler ve yapılan son değerlendirmelere göre önümüzdeki 2 saatlik periyotta Ankara'nın batı ve kuzey kesimlerinde (Polatlı, Ayas, Beypazar, Güdül, Kızılcahamam) beklenen sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışların yerel olarak kuvvetli olacağı tahmin ediliyor. Meydana gelmesi muhtemel ani sel, su baskını, yıldırım, küçük çaplı dolu yağışı ve yağış anında kuvvetli rüzgar gibi olumsuzluklara karşı dikkatli ve tedbirli olunmalıdır" denildi.

Kaynak: İHA

Son Güncelleme : 12.09.2020 - 17:28
Sıradaki Haber Yükleniyor