Adana'da şiddetli yağış heyelana neden oldu: Dereler taştı, yollar kapandı

adana Gündem haberleri
Adana'da şiddetli yağış heyelana neden oldu: Dereler taştı, yollar kapandı

Adana'da dün gece saatlerinde etkili olan şiddetli yağmur, Feke ve Saimbeyli ilçelerinde heyelana yol açtı. Bölge ulaşıma kapandı.

Yurt genelinde etkili olan yağışlar, Adana'yı da vurdu.

Meteorolojinin uyarılarının ardından dün akşam saatlerinde Adana genelinde sağanak yağmur ve rüzgar etkili oldu.

Yağmur nedeniyle Adana'nın Feke ve Saimbeyli ilçelerinde bazı yerlerde heyelan meydana geldi. Heyelan nedeniyle Feke-Saimbeyli arası Akkaya ve Tapan Mahallesi ile Pınargözü yaylası mevkiinde heyelan nedeniyle yol kapandı. Yolun bazı bölümlerinde ise çökmeler meydana geldi. Feke-Saimbeyli karayolu heyelanda geçici olarak trafiğe kapanırken, mahallelerde bulunan dere yatakları su taşkınlarına neden oldu. Tarlalar ve yollar çamura büründü.

Bölgede karayolları ve belediye ekiplerinin yol açma ve temizlik çalışması başladı.

ADIYAMAN VE ŞANLIURFA'DA SAĞANAK ETKİLİ OLUYOR

Adıyaman ve Şanlıurfa'da etkili olan sağanak hayatı olumsuz etkiliyor.

Adıyaman'da dün akşam saatlerinde bu yana devam eden yağış nedeniyle bazı cadde ve sokaklarda su birikintileri oluştu.

Adıyaman-Kahta kara yolu ile bazı noktalarda su taşkınları sebebiyle araçlar ilerlemekte güçlük çekti. Belediye ile kara yolları ekipleri su birikintisi oluşan cadde ve sokaklarda çalışma başlattı.

Vali Osman Varol, gazetecilere, kentte ciddi bir olumsuzluk olmadığını söyledi.

Meteoroloji uyarılarını dikkate alarak önlem aldıklarını belirten Varol, "İl merkezi, ilçeler, köyler ve geçici barınma merkezlerindeki birkaç nokta haricinde olumsuzluk yok çok şükür. Biz daha önceden önlemlerimizi almıştık." dedi.

Belediye Başkanı Süleyman Kılınç ise çalışmaları yerinde inceleyerek, şunları söyledi:

"Adıyaman'da meteorolojinin bildirdiğine göre, şiddetli dediğimiz metrekareye 76 ila 100 kilogram yağmur düşüyor. Hakikaten her yerde ciddi bir yağış var. Belediyenin bütün ekipleri sahada, bütün çalışmaları yapmaktayız. Problem düşündüğümüz yerlerde giderek oraları ziyaret edip yerinde incelemelerde bulunuyoruz. Vatandaşlarımıza buradan uyarılarda bulunuyorum lütfen uyarıları dikkate alalım."

Kentte yapılan kuşaklama kanalının yağmur sularının tahliyesinde önemli rol oynadığını aktaran Kılınç, "Daha önceki yıllarda şehir küçük bir yağmurda sıkıntı yaşamaktaydı. Burada şiddetli yağmur yağmasına rağmen kuşaklama kanalı görevini yapıyor." dedi.

ŞANLIURFA

Şanlıurfa'da da gece saatlerinde başlayan yağış aralıklarla etkisini sürdürüyor.

Kent genelinde cadde ve sokaklarda oluşan su birikintileri nedeniyle ekipler çalışma yürütüyor.

Şanlıurfa Valisi Hasan Şıldak, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, yağışın etkisini artırarak gece yarısına kadar devam etmesinin beklendiğini vurgulayarak, vatandaşları sel, su baskını ve ulaşımdaki aksaklıklara karşı uyardı.

Suruç Kaymakamı ve Belediye Başkanvekili İbrahim Güneş de ilçede yağış nedeniyle olumsuzlukların yaşandığı mahallerdeki vatandaşları ziyaret ederek, ekiplerin yürüttüğü çalışmaları inceledi.

 

Kaynak: İHA