Acı haberi Devlet Bahçeli duyurdu: Hocam Prof. Dr. Mehmet Şakir Akça'yı kaybettik

Acı haberi Devlet Bahçeli duyurdu: Hocam Prof. Dr. Mehmet Şakir Akça'yı kaybettik

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, Prof. Dr. Mehmet Şakir Akça'nın yaşamını yitirdiğini duyurdu.

MHP lideri Devlet Bahçeli, Twitter hesabından yaptığı açıklamada, "Alimin ölümü alemin ölümü gibidir. Merhum Hocam alim, fazıl, gönül ve bilim insanı olarak dua ve hürmetle hatırlanacaktır. Sayın Prof.Dr. Mehmet Şakir Akça’ya Allah’tan rahmet, ailesine, sevenlerine ve üniversite camiasına başsağlığı diliyorum" dedi.

Bahçeli, şöyle devam etti:

"Gazi Üniversitesi Kurucu Rektörü, geçmişteki akademik çalışmalarımda müşfik desteğini hiç esirgemeyen saygıdeğer hocam Prof.Dr. Mehmet Şakir Akça’yı kaybetmenin derin hüznünü yaşıyorum."

MEHMET ŞAKİR AKÇA KİMDİR?

Mehmet Şakir Akça, 29.10.1933 tarihinde Elmalı’da doğdu. İlk ve Ortaokulu Elmalı’da tamamladı. Elmalı Ortaokulu’nun ilk öğrencilerinden olup, o günkü sistem içerisinde Bakanlık Belgeleri ile taltif edildi. Daha sonra lise öğrenimi için İstanbul Kabataş Erkek Lisesi’ne gitti. Adı geçen öğretim kurumunda da Bakanlık Belgeleri ile belirlenen kutlamalar ile taltif edildi.

Lise öğrenimini normal süresinde tamamladıktan sonra, iki yıllık bir terki tahsil dönemini Elmalı’da babasının yanında tamamlayarak, Üniversite sınavlarına katılarak 1953 yılında İstanbul Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesini kazanarak, Üniversite hayatına başladı. Normal Eğitim süresi içerisinde Fakülteyi bitirerek askere gitti. Yedek Subaylığına Ankara Gülhane Askeri Tıp Akademisinde tamamladıktan sonra, Memleketinde mesleğini icra etmeye başladı.

Üç yıl süre ile çalıştıktan sonra Avrupa’ya gitti. Avrupa’da bir yıl Eğitim sonunda Ankara Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi’nin ilk kurucuları arasında bulunmam istendiğinden Avrupa’dan döndü. Ankara’da adı geçen fakültede çalışmasını sürdürmeye başladı. Doçentlik ve Profösörlüğünü tamamlayarak adı geçen kurumda hem öğretim üyesi hemde idari görevlerde bulundu. İdari görevleri 1975 yılında Kürsü Başkanlığı, 1977’de Senatörlük, 1978 yılında Dekanlık, 1982 yılında da Gazi Üniversitesi Kurucu Rektörlüğü görevlerinde bulundu.

1987 yılında Rektörlük süresi dolduktan sonra Kurucuları arasında bulunduğu Ankara Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi Öğretim Üyeliği görevini sürdürdü. Üyesi olduğu kuruluşlar Ankara Aydınlar Ocağı Kurucu Üyeliği, Türk ocakları Hars Heyeti Başkanlığını yürüttü.

 

Devlet Bahçeli Ankara