Vergi cezalarında uzlaşma dönemi sona erdi iddiası

Haber Merkezi
Ekonomi haberleri Hazine ve Maliye Bakanlığı
Vergi cezalarında uzlaşma dönemi sona erdi iddiası

Hazine ve Maliye Bakanlığı'na bağlı Gelir İdaresi Başkanlığı, vergi dairelerindeki uzlaşma komisyonlarına yazı göndererek vergi cezalarının uzlaşmaya gidilmeden, indirim teklifi yapılmdan tahsil edilmesini istedi

Hazine ve Maliye Bakanlığı'na bağlı Gelir İdaresi Başkanlığı, vergi dairelerindeki uzlaşma komisyonlarına yazı göndererek vergi cezalarının uzlaşmaya gidilmeden, indirim teklifi yapılmdan tahsil edilmesini istedi.

Ekonomim.com'un haberine göre, yazı bu sabah gönderildi. 

talimatta, usulsüzlük, özel usulsüzlük vergi ve vergi ziyaı cezası gibi devlete ödenmesi gereken tüm cezaların hiçbir şekilde uzlaşmaya gidilmeden ve indirim teklifi yapılmadan tahsil edilmesi istendi. 

Karar bugünden itibaren yapılan tüm uzlaşma başvurularında uygulanacak.

"MÜKELLEFE CEZA DIŞI TEKLİF YAPILMAYACAK"

GİB'den tüm birimlere gönderilen mesajda şöyle denildi:

"24/06/2024 Pazartesi'nden itibaren Tüm Birimlerinizde yapılacak uzlaşmalarda, uzlaşmaya konu vergi tutarları ile tüm ceza tutarlarında herhangi bir indirim yapılmaksızın , aynı tutarlar mükellef yada mükellef temsilcisine teklif edilecektir.

TALİMATLARA UYULUP, TUTANAK İMZALATILACAK

Özetle; uzlaşma konusu vergi ve ceza tutarları olduğu gibi mükellef yada mükellef temsilcisine teklif edilecek, tutarlarda herhangi bir indirim yapılmayacaktır. Bu haliyle uzlaşma vaki olabilir ya da uzlaşma vaki olmadığı tutanağı imzalanacaktır.

Bu durum uzlaşma yapacak tüm birimlere bildirilmesi ve hassasiyetle eksiksiz riayet edilmesi gerekmektedir."

Öte yandan vergi cezalarını indirim olmadan kabul edenler, kendilerine sunulacak yapılandırmalardan geçmişte olduğu gibi faydalanabilecekler.