Türkiye Varlık Fonu, Turkcell'in devriyle ilgili tüm izinleri aldı

TVF'nin Turkcell hisselerinin yüzde 26,2'sini satın alarak Turkcell'in ana hissedarı olmasıyla sonuçlanacak hisse devri işlemleri için, mevzuat uyarınca Türkiye ve ilgili diğer ülkelerin düzenleyici kurumlarından gerekli tüm izinlerin alındığı bildirildi

25.09.2020    10:13

Türkiye Varlık Fonu'nun Turkcell hisselerinin yüzde 26,2’sini  satın alarak Turkcell’in ana hissedarı olmasıyla sonuçlanacak hisse devri işlemleri için, mevzuat uyarınca Türkiye ve ilgili diğer ülkelerin düzenleyici kurumlarından gerekli tüm izinlerin alındığı bildirildi.

Turkcell yayınladığı açıklamayla, Olağan Genel Kurul Toplantısı’nın 21 Ekim 2020 tarihinde Turkcell Genel Müdürlüğü’nde gerçekleştirileceğini duyurdu. Genel Kurul’da hissedarlardan olağan  toplantı gündeminin yanı sıra TVF, Telia Company, LetterOne, Çukurova Holding ve Ziraat Bankası arasında imzalanan işlem sözleşmeleri kapsamında yapılması öngörülen şirket ana sözleşme değişikliklerini de oylamaları istenecek.
   

Hisse devir işleminin, Turkcell’in Olağan Genel Kurul Toplantısı’nda Şirket Ana Sözleşme değişikliklerinin onaylanması  şartının tamamlanması ardından gerçekleşmesi bekleniyor.
   

Söz konusu hisse devrinin gerçekleşmesi, hissedarlar arasında  geçmişten süregelen hukuki davaların sona erdirilmesi, azınlık  hissedar haklarının güçlendirilmesi, kurumsal yönetim prensiplerinin  geliştirilmesi, Turkcell'in mevcut temettü politikasının desteklenmesi  ve temettü öngörülebilirliğinin sağlanması konularında büyük bir  fırsat olarak görülüyor.


TVF Genel Müdürü ve Yönetim Kurulu Üyesi Zafer Sönmez konuya  ilişkin yaptığı açıklamada, "Süreç planladığı şekilde ilerliyor. İlgili düzenleyici kurumlardan gerekli tüm izinlerin alınmasından  dolayı mutluyuz. Turkcell hissedarlarını istikrarlı bir değer yaratma  paydasında buluşturacak ve Turkcell’in en iyi kurumsal yönetim  standartlarına ulaşmasını sağlayacak bir dönemin başındayız. Bu satın  alma ile birlikte geçmişte hissedarlar arasında yaşanmış tüm uyuşmazlıklar son bulurken Turkcell’de tüm paydaşların yararına olan  daha basit ve şeffaf bir yapı sağlanıyor. Yeni dönemde Turkcell’de  yüksek katma değer sağlayacağımıza inanıyoruz” diye konuştu.

Son Güncelleme : 25.09.2020 - 10:18
Sıradaki Haber Yükleniyor