TÜİK: Yaşam maliyetini değil, 84 milyon için enflasyonu ölçüyoruz

TÜİK Ekonomi haberleri
TÜİK: Yaşam maliyetini değil, 84 milyon için enflasyonu ölçüyoruz

Açıklanana enflasyon rakamları ile ilgili gelen eleştirilere yanıt veren TÜİK Başkanı Sait Erdal Dinçer, eleştirilere, "Yaşam maliyetini değil, 84 milyon için enflasyonu ölçüyoruz" yanıtını verdi.

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK)  Başkanı Sait Erdal Dinçer ve TÜİK yönetimi, Dünya gazetesine açıklamalarda bulundu. Dinçer, kamuoyunda en çok sorulan “Açıklanan enflasyon ile hissedilen enflasyon arasındaki fark neden kaynaklanıyor?” eleştirisi için, “Biz yaşam maliyetini değil enflasyonu ölçüyoruz” açıklamasını getirdi. Dinçer, 'Yaşam Maliyeti Endeksi' adıyla özel kapsamlı yeni bir endeks üzerinde çalıştıklarını açıkladı.

TÜİK yönetimi, enflasyon verileriyle ilgili olarak şunları söyledi:

"Halk enflasyonu, bütün dünyada tartışılıyor. Hissedilen enflasyon, bütün dünyada farklı bir kavramdır. İnsanlar hep kendi hissettikleri enflasyonu en son aldığı ve daha sık tükettiği ürünlere bakıyor. Enflasyonda iki tane ölçü var. Ya enflasyona odaklanırsınız ya da eşya maliyetine odaklanırsınız. Biz enflasyonu ölçüyoruz. Halkın enflasyonu kişiden kişiye değişir. Biz tamamen Eurostat kurallarına bağlıyız.

Aslında iki amacı var bunun. Birincisi Merkez Bankası para politikasına yardımcı olacak, karar vericilerin, fiyat gelişmelerini yorumlayabileceği rakamı üretmek, ikincisi uluslararası hesaplara yardımcı olmak.

Bunun için de sabit bir sepet yapıyoruz. Tanımlarımız, işyerlerimiz, kalitemiz sabit. Yıl boyunca bu sabit tanımlar üzerinden gidiyoruz. İkincisi sepetimizin ağırlık sistemi var. Bu ağırlık sistemi, her şeyi algıyı değiştirebiliyor. Algıdan kastımız, örneğin bir çocuğunuz varsa bebek mamasından daha fazla etkileneceksiniz, bezden daha fazla etkileneceksiniz. Bende bu yoksa farklı şeylerden etkilenirim."

 

Kaynak: Haber Global

TÜİK enflasyon Sait Erdal Dinçer