TCMB Başkanı Erkan Fed Başkanı Powell ile görüştü

Ekonomi haberleri
TCMB Başkanı Erkan Fed Başkanı Powell ile görüştü

Dünya Bankası-IMF yıllık toplantıları için Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek ile Fas Marakeş'te bulunan TCMB Başkanı Gaye Erkan Fed Başkanı Jerome Powell ile yaklaşık 40 dakika görüştü.

Dünya Bankası-IMF yıllık toplantıları için Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek ile Fas Marakeş'te bulunan TCMB Başkanı Gaye Erkan Fed Başkanı Jerome Powell ile yaklaşık 40 dakika görüştü.

Konuya yakın bir kaynağın Reuters'a yaptığı açıklamaya göre Marakeş'te ABD ve Brezilya Merkez Bankası başkanları ile ikili görüşmeler yapıldı.

Öte yandan aynı kaynak Barclays ve Deutsche Bank ile yatırımcı toplantıları yapıldığını belirtti.

Geçen hafta Londra'da temaslarda bulunan Şimşek bugün ve yarın Dünya Bankası-IMF yıllık toplantılarına katılıyor.

Erkan'ın Fas programında ise Blackrock, JPMorgan, Deutsche Bank ve Merkez Bankası başkanlarını da içeren görüşmeler yer alıyor.

Ekonomi yönetimi bu görüşmelerde ekonomi programını anlatarak yıllardır süren yabancı yatırım çıkışını tersine çevirmeyi hedeflerken yabancı yatırımcıların da son dönemde Türkiye piyasalarına ilgisi artıyor.

Şimşek 19 Ekim'de ise Paris'te yatırımcılarla görüşecek ardından ise Abu Dabi, Doha ve Riyad'a gidecek. Şimşek BAE ile 50 milyar dolarlık yatırım programının ilk somut adımlarının da bu ziyarette atılacağını söyledi.

 

 

Kaynak: Reuters

IMF faiz politika faizi Merkez Bankası Powell TCMB