x

Haber Global

Reuters: Volkswagen Türkiye'yi seçecek!

Reuters, Alman otomobil üreticisi Volkswagen'in yeni fabrika yatırımı için Türkiye'yi seçeceğini, üç Türk yetkilinin kıdemli bir VW yöneticisi ile Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın "son derece olumlu" bir görüşme yaptığı iddiasında bulundu

05.09.2019 - 14:42

A -

A +

Reuters'a bilgi veren üç Türk yetkilinin, VW'nin Türkiye'ye 1 milyar euro tutarında fabrika yatırımının neredeyse kesin olduğunu belirttiğini yazdı.

Reuters'da geçen hafta yayımlanan bir haberde VW'nin yatırıma karar vermek için Ankara ile taşıt araçlarından alınan vergiler hakkında görüşmeler yürüttüğü belirtilmişti. 

Türkiye'nin yanı sıra Bulgaristan'ı da değerlendiren VW henüz nihai yatırım kararını açıklamadı. Ancak kaynaklar VW'nin Türkiye'de fabrikaya pozitif baktığını belirtmişti.

"MUTABAKAT SAĞLANDI"

Yatırım müzakereleri hakkında bilgi sahibi bir Türk yetkili, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın bu hafta VW'den üst düzey bir yönetici ile yaptığı görüşmede sorunların büyük bölümünün üstesinden geldiğini belirtti. VW'den bir yetkili ise Erdoğan'ın bu hafta CEO Herbert Diess ile görüştüğünü ifade etti.

Türk yetkili, "Daha önce bazı küçük pürüzler vardı. Satılacak araçlardaki vergi düzenlemeleri gibi. Görüşmede neredeyse tamamıyla mutabakat sağlandı. Son dakika sorunu çıkmazsa yatırım Türkiye'ye yapılacak" dedi. 

'MANİSA'DA KURULMASI BEKLENİYOR'

Türkiye'de otomobil satışlarından alınan yüksek vergiler tüketicileri ve yurtiçi pazar için de üretim yapma zorunda olan üreticileri 1.6 litrenin altındaki motor hacimlerine sıkıştırıyor. Türkiye'de geçen yıl satılan otomobillerin %96'sı 1.6 litreden küçük motorlara sahipti.

Daha önce bir kaynak Türkiye'nin mevcut üreticilere zarar vermeyecek ancak Volkswagen'in endişelerini giderecek bir formül bulmaya çalıştığını ifade etmişti.

Volkswagen'den bir kaynak ise çoğu vergiler ile ilgili netleştirilmesi gereken ufak pürüzler kaldığını ifade etti. VW kaynağı nihai anlaşmanın birkaç hafta içinde ulaşılacağını tahmin ettiğini ve fabrikanın Manisa'da kurulmasının beklendiğini belirtti. 

İkinci bir Türk kaynak ise, "Artık yatırım Türkiye'ye yapılacak diye bakmakta sıkıntı yok. Son rötüşlar yapıldıktan sonra kısa sürede bu karar açıklanır" dedi. 

Son Güncelleme : 05.09.2019 - 23:33
Sıradaki Haber Yükleniyor