Oracle duyurdu! TikTok'un ABD operasyonlarını Oracle yönetecek

Gün içinde ard arda gelen haberlerle bir karmaşaya dönen TikTok'un ABD operasyonlarının devri nihayete erdi. Oracle'ın yaptığı duyuruya göre TikTok'un tepe şirketi ByteDance, ABD operasyonları için Oracle'ı partner olarak seçti

14.09.2020    17:41

Gün içinde ard arda gelen haberlerle bir karmaşaya dönen TikTok'un ABD operasyonlarının devri nihayete erdi. Oracle'ın yaptığı duyuruya göre TikTok'un tepe şirketi ByteDance, ABD operasyonları için Oracle'ı partner olarak seçti.

Reuters haberine göre, Çinli teknoloji devi ByteDance’in video paylaşım uygulaması TikTok’un ABD varlıklarının tamamı Oracle’a geçmeyecek. Çin devlet televizyonunda yer alan haberlerde de şirketin kaynak kodunun satılık olmadığı açıklaması yapılmıştı. 

Tiktok'tan günün erken saatlerinde yapılan açıklamada firmanın ABD haklarını "eski ve güvenilir" bir teknoloji partneri olan Oracle'a devredileceği, ancak yazılımın kaynak kodunu paylaşmayacağı duyuruldu. Açıklamada sorumlu teknoloji ekibinin yeni bir algoritma geliştirebileceği ifade edildi.

Bytedance'in TikTok'un kaynak kodunu ABD'li firmalara satmama kararı almasında, Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Wang Wenbin'in, Çin'in, Çinli firmaların yasal hak ve menfaatlerini korumalarını desteklediğini açıklaması etkili oldu.

Bytedance ayrıca, ABD'nin bu öneriye sıcak bakmaması durumunda Tiktok'un ABD operasyonlarının tamamen durdurulabileceğini açıkladı.

Kaynak: Reuters

Sıradaki Haber Yükleniyor