Merkez Bankası'ndan döviz açıklaması

Merkez Bankası'ndan döviz açıklaması

Merkez Bankası, piyasadaki gelişmelere ilişkin bir açıklama yayınladı. Merkez Bankası, yaptığı açıklamada kur seviyesine ilişkin bir taahhüdünün olmadığını belirtti. Yapılan açıklamada "Döviz piyasalarında sağlıksız fiyat oluşumları var" denildi.

Merkez Bankası, piyasadaki gelişmelere ilişkin bir açıklama yayınladı. Merkez Bankası, yaptığı açıklamada kur seviyesine ilişkin bir taahhüdünün olmadığını belirtti. TCMB tarafından yapılan açıklamada "Döviz piyasalarında sağlıksız fiyat oluşumları var" denildi.

DÖVİZ PİYASALARINDA SAĞLIKSIZ FİYAT OLUŞUMLARI GÖZLEMLENİYOR

Merkez Bankası'ndan yapılan açıklama şöyle;

"Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankasının uygulanmakta olan dalgalı kur rejimi altında kur seviyesine ilişkin bir taahhüdü yoktur. Döviz kurları, serbest piyasa dinamiklerince arz ve talep koşullarınca belirlenmektedir. Merkez Bankası belli koşullar altında kalıcı yön amacı taşımadan sadece aşırı oynaklığa müdahale edebilmektedir. Döviz piyasalarında gerçekçi olmayan ve iktisadi temellerden tamamen uzak, sağlıksız fiyat oluşumları gözlemlenmektedir.

Şirketlerimiz ve vatandaşlarımızın aşırı oynak piyasa koşullarında iktisadi temellerden tamamen uzak değerlerden işlem yaparak olası kayıplara karşı uyarılması lüzumu üzerine bu açıklamaya gerek duyulmuştur.

Kamuoyuna saygıyla duyurulur."

 

 

Kaynak: Haber Global

TCMB Ekonomi haberleri