Kıdem tazminatı tavan ücreti yükseldi! Son dakika: '2022 Kıdem tazminatı' nasıl hesaplanır?

Asgari ücret son dakika Hazine Maliye Bakanlığı Enflasyon
Kıdem tazminatı tavan ücreti yükseldi! Son dakika: '2022 Kıdem tazminatı' nasıl hesaplanır?

Asgari ücrete gelen ara zam sonrası Hazine Bakanlığı'nın yayımlamış olduğu genelge ile Kıdem Tazminatı'nın tavan ücreti yükselmiş oldu. Kıdem tazminatı tavanı 2022 ne kadar oldu? İşte kıdem tazminatı tavanı 2022 bilgileri.

Kıdem tazminatı tavanı ile ilgili son dakika haber... Haziran ayı enflasyon rakamlarının açıklaması ile birlikte memur, emekli, SSK ve Bağ-Kur emeklilerinin alacağı zam oranı da belli oldu. Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) verilerine göre; 6 aylık enflasyon farkı olarak SGK ve Bağ-Kur'lu emeklilere yüzde 42.35; memur ve memur emeklilerine ise yüzde 41.69 oranında zam yapıldı.

KIDEM TAZMİNATININ TAVAN FİYATI BELLİ OLDU

Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati'nin imzası ile birlikte yayımlanan genelgeye göre; Temmuz-Aralık 2022 döneminde Kıdem Tazminatı tavanı 15 bin 371 lira 40 kuruş olmuş durumda.

(Not: İhbar tazminatı, izin hakları ve yan haklar hesaplanmamıştır)

Kıdem tazminatı tavanının yükselmesi ile beraber, çalışanların alacağı tazminatlar da artmış durumda. SGK brütü 15 bin 371 liranın üzerinde olan tüm çalışanlar tavan rakamdan fayda sağlayabilecek. Buna göre; 10 yıl çalışmış bir kişi işten çıkarılırsa, alacağı kıdem tazminatı 153 bin 714 lira olacak. İşte kıdem tazminatı ile ilgili merak edilenler ve kıdem tazminatı hesaplama yöntemi...

Kıdem Tazminatı tavanı

KIDEM TAZMİNATI NASIL HESAPLANIR?

Herhangi bir iş sözleşmesinin kıdem tazminatını gerektiren bir nedenle feshi halinde, çalışılan her tam yıl için 30 günlük brüt ücret tutarında kıdem tazminatı ödenmektedir. Bir yıldan artan süreler de oranlanarak hesaplamaya dahil edilmektedir.

Kıdem tazminatı hesaplamaları sırasında işçiye ödenen ücretin yanı sıra, kendisine düzenli olarak sağlanan tüm para ve para ile ölçülebilen menfaatler (yol parası, yemek parası, düzenli olmak koşuluyla ikramiye ödemeleri vb.) de dikkate alınmaktadır. Her tam çalışma yılı için ödenen kıdem tazminatı tutarı, fesih tarihinde geçerli olan kıdem tazminatı tavanı ile sınırlandırılmıştır.

KİMLER KIDEM TAZMİNATI ALABİLİR?

Çalışanın işveren tarafından işten çıkarılmış olması gerekiyor.

Çalışanın kendi isteği ile ayrıldığı durumlarda kıdem tazminatı alınamıyor.

Çalışanın kıdem tazminatı alabilmesi için işyerinde 1 yıllık çalışma süresini doldurmuş olması gerekiyor.

Erkeklerde askerlik nedeniyle, kadınlarda evlilik nedeniyle işten ayrılma halinde kıdem tazminatı alınabiliyor.

Çalışan, emekli olduğunda kıdem tazminatını alabiliyor.

Kaynak: Haber Global

Hazine ve Maliye Bakanlığı Nurettin Nebati Asgari ücret kıdem tazminatı tavanı Kıdem tazminatı tavan fiyatı Kıdem tazminatı hesaplama Haziran ayı enflasyon rakamları