Fed Başkanı Jerome Powell'dan 'yüksek enflasyonun kalıcı hale gelmesini önleme' sözü

Ekonomi haberleri FED Enflasyon
Fed Başkanı Jerome Powell'dan 'yüksek enflasyonun kalıcı hale gelmesini önleme' sözü

ABD Merkez Bankası (Fed) Başkanı Jerome Powell, bankanın araçlarını yüksek enflasyonun kalıcı hale gelmesini önlemek için kullanacaklarını ifade etti.

Fed Başkanı Jerome Powell bugün ikinci dört yıllık dönem için tekrar aday gösterilmesi nedeniyle Senato Bankacılık Komitesi’nin karşısına çıkacak.

ABD Senatosu'nda yapacağı konuşmanın metnini yayınlayan Powell, ABD ekonomisinin Covid-19 salgınının arifesinde 11 yıllık rekor uzunlukta bir büyüme yaşadığını ve işsizliğin 50 yılın en düşük seviyesinde olduğunu, ancak bu tablonun salgın nedeniyle neredeyse bir gecede değiştiğini belirtti.

Powell, "Devam eden salgına rağmen ekonomi hızla güçlendi. Bu durum, kalıcı arz ve talep dengesizliklerine ve darboğazlara, dolayısıyla yüksek enflasyona neden oldu" değerlendirmesinde bulundu.

Maksimum istihdam ve fiyat istikrarı hedeflerine ulaşmakta kararlı olduklarını belirten Powell, “Araçlarımızı ekonomiyi ve güçlü bir iş gücü piyasasını desteklemek, yüksek enflasyonun kalıcı hale gelmesini önlemek için kullanacağız” dedi.

Salgın sonrası ekonominin bazı açılardan farklı olabileceğini, hedeflerin peşinde koşarken bu farklılıkları hesaba katmak gerektiğini belirten Powell, para politikasının sürekli gelişen ekonomiye ayak uydurarak geniş ve ileriye dönük bir bakış açısı benimsemesi gerektiğini belirtti.

Jerome Powell'ın 2018'de başladığı Fed Başkanlığı'nda görev süresi şubat ayında dolacak. ABD Başkanı Joe Biden, 22 Kasım 2021'de Powell'ı Fed Başkanlığına ikinci dönem için aday göstermişti.

Kaynak: Diğer

ABD Merkez Bankası FED Jerome Powell enflasyon