Buğday fiyatlarında Ukrayna rahatlaması

Ekonomi haberleri
Buğday fiyatlarında Ukrayna rahatlaması

Buğdayın Chicago borsasında işlem gören kontratları Ukrayna'dan deniz yoluyla tahıl ihracatının yeniden başlamasının arz endişelerini hafifletmesiyle kayıplarını artırdı ve bir haftadan uzun sürenin dip seviyesine geriledi.

Mısır ve soya fasulyesi fiyatları üç seansta ilk kez kazanım elde etti, ancak ABD Tarım Bakanlığı (USDA) tarafından yayımlanan haftalık raporda hasat kalitesine ilişkin değerlendirmelerin analist beklentilerinin üzerinde kalması kazanımları sınırladı.

Singapur merkezli bir işlemci "Buğday piyasaları Ukrayna'dan ihracatın yeniden başlamasına reaksiyon veriyor. Fiyatların yönü, önümüzdeki haftalarda Ukrayna'dan tam olarak ne kadar buğday ve mısır çıkacağına bağlı olacak" dedi.

Rusya ve Ukrayna arasındaki savaş devam ederken Ukrayna'dan yola çıkan ilk tahıl gemisi olan Razoni, kalkışından 36 saat sonra dün İstanbul Boğazı yakınlarında demirledi. Razoni, Ukrayna'dan Lübnan'a 26,527 ton mısır taşıyacak.

Ankara'dan bir üst düzey yetkili, anlaşmanın devam etmesi halinde Ukrayna'dan aşağı yukarı her gün bir geminin yola çıkmasını beklediğini belirtti.

 

Kaynak: Reuters

ekonomi haberleri