Borsa İstanbul yükselişe devam ediyor

Yaşanan kâr satışlarının ardından ABD Başkanı Joe Biden'in daha fazla teşvik paketi sunacağı beklentileriyle artan küresel risk iştahı Borsa İstanbul'un günün ilk yarısını yüzde 0,76 yükselişle 1.561,25 puana ulaşmasını sağladı.

13.01.2021    13:45

Yaşanan kâr satışlarının ardından ABD Başkanı Joe Biden'in daha fazla teşvik paketi sunacağı beklentileriyle artan küresel risk iştahı ve beklentilerden daha iyi gelen Kasım ayı sanayi üretim rakamları Borsa İstanbul'un günün ilk yarısını yüzde 0,76 yükselişle 1.561,25 puana ulaşmasını sağladı. Toplam işlem hacmi ise 16 milyar lira düzeyinde gerçekleşti.

Sanayi üretim endeksi, Kasım 2020'de aylık bazda yüzde 1,3, yıllık bazda yüzde 11 artış gösterdi. Arındırılmamış sanayi üretim endeksinde de yıllık bazda yüzde 8,7 artış gerçekleşti.

İlk yarıda bankacılık endeksi yüzde 0,28 gibi sınırlı bir yükseliş sergiledi. Bankacılık hisseleri güne yükselişlerle başlamasına rağmen ilerleyen saatlerde yükselişler yerini satışa bıraktı. Banka hisselerinde Garanti Bankası hisseleri yüzde 0,57 yükselişle tek yükselen banka hissesi konumunda.

Havacılık hisseleri ise yükselişlerini sürdürmeye devam ediyor. Türk Hava Yolları hisseleri yüzde 1,87 yükselişle işlem görüyor. Pegasus hisseleri ise 0,89 yükselişle işlem görüyor.

AB'de sanayi üretimi kasımda yüzde 2,3 arttı. Bu verinin ardından sınırlı yükseliş sergileyen AB borsaları ise ardından geriledi. ABD vadeli kontratları da ABD borsalarının satışlarla açılacağını işaret ediyor. 

Kaynak: Haber Global

Sıradaki Haber Yükleniyor