Dolar rekor kırdı!

Ekonomi haberleri
Dolar rekor kırdı!

Bugüne 28,91 TL'den başlayan kur 28,9485 ile rekor kırdı! Euro ise 31,81 TL'den başladı.

Bugüne 28,91 TL'den başlayan kur 28,9485 ile rekor kırdı!

Euro ise 31,81 TL'den başladı.Euro ise 31,81 TL'den başladı. Bugün dış ticaret rakamları takip edilecek.

Gram altında bugüne rekor kırarak başladı. 

Dolar küresel para birimleri karşısında değer kaybetse de Türk Lirası karşısında değer kazanmaya devam ediyor. 28 Mayıs'taki seçimin ikinci turundan itibaren yüzde 41,99 değer kaybetti. Doların diğer para birimleri karşısındaki gücünü ölçen DXY endeksi ise yüzde 2 azaldı. Son bir ayda ise yüzde 3,6 azaldı.

Uygulanan ekonomi politikaları ve TCMB'nin faiz artırımlarıyla enflasyonun belini kırma konusundaki kararlığını göstermesiyle yabancı yatırımcıların Türk Lirası yatırımları artmaya devam ediyor. Paris merkezli olan ve 2 trilyon dolarlık varlığı yöneten Amundi Reuters'e yaptığı değerlendirmede "Türk Lirasının değer kaybedeceğine yönelik görüşten vazgeçtik" dedi ve ekledi "Türk Lirası'nı portföye dahil etmeye başladık." 

Ekonomi Koordinasyon Kurulu dün Cevdet Yılmaz başkanlığında toplandı. Toplantı sonrası kuruldan yapılan açıklamada "12. Kalkınma Planı'nın hedeflerine ulaşma amacıyla Strateji ve Bütçe Başkanlığınca hazırlanacak olan üç aylık izleme raporları EKK’da düzenli olarak değerlendirilecektir." ifadesi kullanıldı.

TCMB, "Merkezin Güncesi" adlı ilk blog yazısında KKM'den çıkışların dövize yönelip yönelmediği analiz edildi. Yazıda yer alan analize göre, dövizden dönüşmlü KKM için başlatılan TL'ye geçiş sürecinin "ek döviz talebi yaratmadığı" ifade edildi. Vadesi dolan kurumsal KKM hesaplarının net döviz alıcısı olma ihtimalinin Ağustos ayında yapılan düzenlemelerin ardından belirgin şekilde azaldığı ifade edildi. 

Fed üyelerinden faiz indirimi sinyalleri gelmeye başladı. Fed Yönetim Kurulu Üyesi Christopher Waller, enflasyonun önümüzdeki aylarda düşmeye devam etmesi halinde Fed'in faiz indirimine gideceği değerlendirmesinde bulundu. Yatırımcılar da 2024'ün ilk çeyreğinde faizlerin düşmeye başlayabileceğini söylemeye başladı. Dolar endeksi bugün yüzde 0,12 düşüşle 102,557'den işlem görüyor.

 

 

Kaynak: Haber Global TV