Dolar 32.20 TL'de... rakamlar bekleniyor

Ekonomi haberleri abd doları
Dolar 32.20 TL'de... rakamlar bekleniyor

Dolar kuru bugüne 32,20 TL'den başladı. Euro ise 35,02 TL'den başladı. Piyasalar ABD'de açıklanacak kişisel tüketim harcamaları ile Türkiye'nin birinci çeyrek büyüme verisini bekliyor.

Dolar kuru bugüne 32,20 TL'den başladı. Euro ise 35,02 TL'den başladı.

Piyasalar ABD'de açıklanacak kişisel tüketim harcamaları ile Türkiye'nin birinci çeyrek büyüme verisini bekliyor.

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, yabancı sermaye girişlerinin beklentileri aştığını söyledi. Bloomberg'e konuşan Bakan Şimşek, Türkiye'ye olan sermaye girişlerinin öngördüklerinin üstünde olduğunu söyledi. Şimşek, sağlam politikalar ile yapısal dönüşümün bir araya gelmesinin, yatırımcı güveninin yeniden kazanılmasını sağlayan iyi bir yöntem olduğunu Söyledi. Bakan Şimşek, bunun da portföy tercihlerinin Türk varlıkları lehine olmasına yardımcı olduğunu, girişlere dönüştüğünü ve reel döviz kurunu dengelemeye yardımcı olduğunu ifade etti.

Öte yandan dün Ekonomi Koordinasyon Kurulu toplandı. Toplantı sonrası yapılan açıklamada Orta Vadeli Programı'n meyvelerinin toplanmaya başladığı ifade edildi. Açıklamada enflasyonda yılın ikinci yarısında belirgin bir gerileme beklendiği ifade edildi.

 

TCMB geçtiğimiz hafta politika faizini yüzde 50'de sabit bıraktı ve TL'yi destekleyici bir takım kararlar açıkladı. 

KKM'de zorunlu karşılık oranlarını artırdı. KKM'nin TL'ye geçişine ilişkin hedefin korunduğu belirtilen duyuruda, yenileme dahil toplam hedefin yüzde 75'e düşürüldüğü bilgisi verildi.

Türk Lirası kısa vadeli mevduatta zorunlu karşılık oranı Yüzde 8'den Yüzde 12'e yükseltildi. 

Bu cuma Türkiye'nin 2024 yılı birinci çeyrek GSYH rakamları açıklanacak. Türkiye ekonomisinin birinci çeyrekte tüketici harcamalarının katkısıyla yüzde 5.7 ila yüzde 5.9 arasında büyümesi bekleniyor.