Merkez Bankası'nın faiz artırım kararı sonrası dolar ve euro'da son durum

Ekonomi haberleri
Merkez Bankası'nın faiz artırım kararı sonrası dolar ve euro'da son durum

Merkez Bankası, yeni Başkan Hafize Gaye Erkan'ın ilk kez başkanlık yapacağı PPK toplantısının ardından politika faiz kararını açıkladı. Faiz yüzde 8.5'tan yüzde 15'e yükseltildi. Karar sonrası dolar 24,50 TL'yi aştı! euro ise 26.90 TL'ye yükseldi.

Merkez Bankası, yeni Başkan Hafize Gaye Erkan'ın ilk kez başkanlık yaptığı PPK toplantısının ardından politika faiz kararını açıkladı. Merkez Bankası politika faizini yüzde 8,5'ten yüzde 15'e çıkarttı.

Liralaşma vurgusu metinden çıkarılırken enflasyon vurgusu güçlü şekilde yer aldı. Para Politikası Kurulu metninde "Kurul, dezenflasyonun en kısa sürede tesisi, enflasyon beklentilerinin çıpalanması, fiyatlama davranışlarındaki bozulmanın kontrol altına alınması için parasal sıkılaştırma sürecinin başlamasına karar vermiştir." ifadesi kullanıldı.

Dolar güne 23,56 TL'den başlarken, Euro 25,9004 TL'den başlamıştı. Karar sonrası dolar 24,50'yi aştı!, euro ise 26.90'a yükseldi.

Merkez Bankası'nın faiz artışına kesin gözüyle bakılırken anketlerde de beklentiler yüzde 19,25 ile yüzde 20 aralığında şekillenmişti. 

TCMB son olarak şubat ayında yaşanan deprem felaketinin etkilerini en aza indirmek için 50 baz puan indirime gitmişti. Son faiz artırımı ise Mart 2021'de gerçekleştirilmişti. 

ABD'li yatırım bankası Goldman Sachs yüzde 40'lık adım beklerken, JP Morgan, Citibank ve Bank Of America ise yüzde 25 artırılacağı tahmininde bulunmuştu. 

Derecelendirme kuruluşu Fitch TCMB'nin faizi yıl sonuna kadar yüzde 25'e çıkarmasını ve 2024'te sabit bırakmasını bekliyordu. 

Cumburbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Yurtdışı ziyaretleri dönüşünde uçakta gazetecilere yaptığı açıklamada "Bakanımız Mehmet Şimşek'in Merkez Bankası ile atacağı adımları kabullendik" ifadesini kullandı. Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz ise "Merkez Bankası'nın araç bağımsızlığı var. Uzun ve orta vadede amacımız ne? Hem faizler hem enflasyon düşsün. Uzun vadede varmak istediğimiz yer belli. Büyümemizi, istihdamımızı devam ettirelim." açıklamasında bulunmuştu. 

Kaynak: Haber Global TV

dolar euro Döviz mevduatları bankacılık