Yapışık ikizler sanal gerçeklik teknolojisiyle ayrıldı

Brezilya'da yapışık ikizler, sanal gerçeklik teknolojisi kullanılan bir operasyonla başarılı bir şekilde ayrıldı.

Hayatlarının çoğunu Rio de Janeiro’da (güneydoğu Brezilya) bir hastanede özel bir yatakta geçirdikten sonra, üç buçuk yaşındaki Arthur ve Bernardo Lima, Haziran başında birkaç maraton faaliyetinden sonra artık birbirlerinin yüzlerini görebiliyorlar.

Ünitenin sonunda anneleri Adrily Lima, yaptığı basın açıklamasında “Dört yıldır hastanede yaşıyoruz” dedi.

Ayrılık, kardeşlerin birkaç hayati kan damarını paylaştığı için ‘son derece karmaşık’ olarak nitelendirdiği Londra merkezli yardım kuruluşu Gemini Untwine’ın yardımıyla mümkün oldu.

Ameliyatın gerçekleştiği hastane olan Paulo Niemeyer Beyin Enstitüsü’nden (IECPN) beyin cerrahı Gabriel Mufarage, “Bu, şüphesiz kariyerimin en karmaşık ameliyatıydı” dedi.

“Temelde, kimse hayatta kalacaklarını düşünmedi. Her ikisinin de kurtarılabileceği gerçeği zaten tarihi bir şey” diye vurgulayarak, ikizlerin “uzun bir iyileşme” ile karşı karşıya kaldıkları hala hastanede olduklarını belirtti. Rahatlamış olsa da, “Hala ne kadar normal bir hayat yaşayabileceklerini bilmiyoruz”.

İkizler, biri 7 Haziran günü saat 13:00’te ve diğeri iki gün sonra saat 23:00’te olmak üzere toplam dokuz ameliyat geçirdi.

Onları hazırlamak için, sağlık ekibinin yüzlerce üyesi, Siyam anatomisini incelemeden önce ultramodern bir sanal gerçeklik sistemi kullandı.

 

Kaynak: Diğer

Brezilya ikiz siyam yapışık